ať víme, jak to na našem webu žije?

Bezpečnostní opatření z důvodu teroristického útoku v Berlíně stále trvají. Koncem týdne se vyhodnotí jejich pokračování

02. 01. 2017

Po teroristickém útoku v Berlíně, který se odehrál na tamních vánočních trzích, zintenzivnila svou činnost i Policie České republiky, tedy i policie v Libereckém kraji.

Bezprostředně po této tragické události byla přijata zvýšená bezpečnostní opatření, která byla zaměřena na náměstí s vánočními trhy, nádraží – autobusová i vlaková, nákupní centra a místa, kde se dá očekávat větší koncentrace osob. Policisté hlídkovali na území celého kraje vyzbrojeni dlouhými zbraněmi, jejich počet byl zásadně navýšen v kontextu s vyhodnocením bezpečnostní situace. Současně probíhaly namátkové kontroly na bývalých hraničních přechodech a osazeny betonové zátarasy do míst, která byla vyhodnocena jako riziková. Zátarasy byly použity v Liberci, konkrétně na přístupových cestách na hlavní náměstí Dr. E. Beneše.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou aktuální i nadále, pouze s mírnými úpravami. Byly utlumeny policejní kontroly na bývalých hraničních přechodech a činnost pořádkových policistů se z náměstí v celém kraji, z důvodu ukončení vánočních trhů, přesunula na místa s velkou koncentrací osob, což jsou zejména nákupní centra a jejich okolí, dále pak zůstávají policisté i na dalších místech, jako je centrální nádraží městské hromadné dopravy, apod.

Nasazení policistů velmi kladně vnímal a hodnotil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.  „Děkuji všem policistkám a policistům za jejich práci během vánočních svátků. Mnozí z nich měli naplánovanou dovolenou, kterou museli kvůli událostem v Berlíně zrušit. Zvýšený dohled v ulicích přispěl k pocitu bezpečí našich občanů.“

Taktéž krajský ředitel, plukovník Vladislav Husák, poděkoval policistům za práci. „Vnímám, že konec roku je vždy exponovaný, krom toho jsme museli zareagovat i na situaci v Německu. Policistkám i policistům nasazeným v tomto opatření chci poděkovat za službu přes Vánoce i přes nový rok. Každopádně na konci týdne vyhodnotíme, zda v opařeních v daném rozsahu budeme pokračovat či přistoupíme k jejich postupnému utlumení,“ konstatoval plukovník Husák.

mjr. Bc. Vlasta Suchánková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí