ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj postupně ošetřuje významné aleje

10. 04. 2017

Na pěti místech v Libereckém kraji se začalo s ošetřením a stabilizací stromů v alejích. Celková obnova zeleně stojí 1,7 mil. Kč, přičemž částku 1,3 mil Kč kraj obdrží z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Projekty jsou realizovány v rámci první etapy revitalizace významných alejí Libereckého kraje.

V následujících měsících tak budou kompletně ošetřeny aleje „Duby na hrázi v oboře“ v Lomnici nad Popelkou, „Lipová alej Kalvárie“ ve Cvikově, „Zámecká lipová alej“ ve Sloupu v Čechách, „Alej Buďárka“ v Pasekách nad Jizerou a „Lipová alej“ ve Světlé pod Ještědem. Veškeré práce spojené s obnovou budou probíhat postupně. Hotovo bude nejpozději do 31. října.

Ošetření stromů zahrnuje i prořezy korun, které zajistí stabilitu. Kromě aleje v Lomnici nad Popelkou budou na ostatních místech nebezpečné stromy pokáceny a některé nahrazeny novou výsadbou.

„Aleje v Lomnici nad Popelkou, Cvikově, Sloupu v Čechách a v Pasekách nad Jizerou se nacházejí na obecních pozemcích. Proto se budou zmíněné obce finančně podílet na uhrazení poloviny vlastního spolufinancování projektu, který podal a realizuje Liberecký kraj,“ říká Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

V současné době Liberecký kraj zahajuje přípravné práce již na 3. etapě Významných alejí Libereckého kraje, kdy již byly schváleny dva projekty. Ty zahrnují revitalizaci alejí Karolíny Světlé vedoucí ze Starého do Českého Dubu, Zámeckou lipovou alej ve Stvolínkách a lipovou alej ve Valteřicích v Krkonoších. Pro ně musí být zpracováno posouzení stavu stromů a následně návrhy na jejich optimální ošetření a stabilizaci.

„Co se týká druhé etapy Významných alejí, tak tady má Liberecký kraj aktuálně schváleny v OPŽP dvě ze tří podaných žádostí. K realizaci tak budeme nyní připravovat alej Kamenický Šenov – Slunečná a alej Albrechtice – Vítkov. Žádost podaná na úpravu aleje na Malé Skále nebyla bohužel úspěšná, nicméně pokusíme se žádost upravit a znovu podat do další výzvy,“ dodává radní Loučková Kotasová.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz