ať víme, jak to na našem webu žije?

Maturitní zkoušky v jarním zkušebním období v Libereckém kraji

09. 06. 2017

Ke konání maturitní zkoušky se letos v Libereckém kraji přihlásilo 2 512 žáků a skutečně jí vykonalo 2 208 žáků na pěti desítkách středních škol. Společná část maturitní zkoušky se skládala ze dvou povinných zkoušek, a to z předmětu český jazyk a literatura a z cizího jazyka nebo matematiky. Žáci mohli vykonat maximálně dvě nepovinné zkoušky a volili z nabídky předmětů cizí jazyk nebo matematika.

Výsledky didaktického testu z českého jazyka a literatury jsou v Libereckém kraji oproti loňskému roku mírně zhoršené, uspělo 89,9 % žáků (tj. o 2,8 procentních bodů méně). Tento pokles úspěšnosti je již patrný od roku 2016, kdy byl pokles úspěšnosti žáků u zkoušky o 0,3 procentních bodů oproti předchozímu roku. Naopak letos došlo k mírnému zlepšení úspěšnosti žáků u didaktického testu z matematiky na 75,3 %, ve kterém uspělo o 6, 2 procentních bodů více žáků než v roce 2016, přesto matematika zůstává nejméně úspěšným předmětem u maturitních zkoušek konaných žáky středních škol. Matematiku si v Libereckém kraji jako druhou povinnou zkoušku zvolila pětina maturantů, zatímco v celé republice to učinila čtvrtina žáků.

Meziroční srovnání na republikové úrovni podle předběžně zveřejněných výsledků didaktických testů českého jazyka a literatury zaznamenalo mírnější zhoršení z 91,5% úspěšnosti na 90,3% úspěšnost. Naopak u didaktického testu z matematiky došlo ke zlepšení úspěšnosti z loňských 76,8 % na letošních 78,3 %.

„Výsledky didaktických testů z cizích jazyků jsou od roku 2015 na přibližně stejné úrovni. V Libereckém kraji uspělo 93,5 % žáků z anglického jazyka a 93 % z německého jazyka. Oproti loňskému roku uspělo o 11,6 procentních bodů více žáků z německého jazyka,“ sdělil náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa.

Písemné práce z českého jazyka a literatury v letošním roce opravovali centrálně stanovení hodnotitelé, tak jako před třemi lety. Podle ředitele společnosti Cermat pana Jiřího Zíky se obavy z velkého poklesu úspěšnosti nepotvrzují, regionální údaje však zatím nemáme k dispozici.

Podrobné výsledky maturitních zkoušek v jarním zkušebním období 2017 budou ukončeny až po proběhnutí přezkumných řízení, kdy jednotlivé kraje obdrží tzv. krajské zprávy s výsledky za celé jarní zkušební období maturitní zkoušky v roce 2017.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz