ať víme, jak to na našem webu žije?

Oblastní galerie Liberec: rekapitulace a plány

31. 01. 2017

Letos v únoru to budou tři roky, kdy Oblastní galerie Liberec otevřela své nové expozice v budově bývalých městských lázních. Jakkoliv projekt zpočátku budil rozpaky, uplynulé měsíce dokazují, že se jednalo o dobré rozhodnutí. Svědčí o tom nejenom řada oceňovaných výstav, ale také vysoká návštěvnost, která navíc mírně stoupá. Oblastní galerie Liberec v roce 2017 vsadila na osvědčené modely výstavy a také pro letošní rok připravuje několik velmi zajímavých projektů. Pro laiky i odbornou veřejnost.

„Je pravda, že návštěvnost za rok 2016 je milé překvapení,“ komentuje loňské výsledky ředitel galerie Jan Randáček a pokračuje: „Očekával jsem, že po prvotním náporu v roce 2014 dojde k postupnému poklesu návštěvnosti, ale zatím to vypadá, že zájem o Lázně neopadává. A sympatické je, že návštěvníci, kteří k nám chodí, již nechodí obdivovat zrekonstruované Lázně, ale jdou za výstavami, expozicemi nebo doprovodnými programy.“ Lázně v roce 2016 navštívilo celkem 43 847 návštěvníků, což je o 1 400 více než v roce 2015. K nejnavštěvovanějším výstavám patřily výstavy Jaroslava Róny, Německočeská výstava Liberec 1906 nebo výstava Julia Mařáka. „Jednoznačně pozitivní trend pak vykazuje návštěvnost během letních prázdnin. Oproti roku 2015 došlo během prázdnin k nárůstu návštěvnosti, což svědčí o tom, že se Lázně stávají cílem turistů,“ upozornil Jan Randáček.

Galerii se dařilo také po ekonomické stránce. Za celý rok získala na dotacích a od sponzorů více než 1,8 mil. Kč. „Také díky tomu a díky mimořádné dotaci od Libereckého kraje jsme získali do sbírek 39 uměleckých děl v celkové hodnotě přes 3,5 milionů korun,“ doplňuje ředitel Randáček.

Letošní rok bude pro galerii v mnoha ohledech nový. „Připravujeme několik větších výstav. Opravdu jedinečnou svým obsahem i instalováním bude výstava Nespatříte hada, v níž se bude prolínat umění Josefa Čapka, poezie i hudba. Milovníky klasického umění snad potěšíme výstavou o Františku Tkadlíkovi a na léto jsme připravili přehlídku soukromé sbírky mnichovského sběratele Helmuta Klewana, kde návštěvníci uvidí díla takových jmen jako jsou Alberto Giacometti, Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, nebo Josepha Beuyse,“ poodkrývá letošní výstavní program Jan Randáček. Galerie zůstane věrná také svému tradičnímu tématu – umění německy hovořících autorů. Na závěr roku připravuje velkou přehlídku s pracovním názvem Metznerbund, což byl stejnojmenný výtvarný spolek, který působil v předválečném Československu. Větší prostor dostane také současné umění. Galerie se dohodla se Společností Jindřicha Chalupeckého a během roku postupně představí čtyři finalisty renomované Ceny Jindřicha Chalupeckého. Spolu s dalšími libereckými institucemi se pak galerie zapojí do projektu Kulturního jara 2017 připraveného k 20. výročí Česko-německé deklarace. V galerii se tak představí současné německé umění. Ze zimních výstav zaujme badatelský projekt představující malíře barokních zátiší Angermayera a projekt připomínající výročí narození a úmrtí s Libercem spojené osobnosti literární a výtvarné kritiky F. X. Šaldy.

Oblastní galerie Liberec bude pokračovat ve festivalu Muzejních nocí a oblíbených designových trhů DDR. Liberecká muzejní noc je naplánovaná na 19. května a DDR proběhnou opět na počátku prosince. Mezi tím se ale odehraje řada nejrůznějších programů počínaje komentovanými prohlídkami, koncerty nebo akcemi lektorského centra pro děti i dospělé. „Kromě populárních programů pro školy naše lektorské centrum rozšiřuje také nabídku příměstských táborů a výtvarných kroužků pro děti. Máme naplánované celkem tři prázdninové cykly a nově zahajujeme jednodenní příměstské tábory v termínech školních prázdnin,“ doplnil Jan Randáček.

Výstavy a další projekty můžeme uskutečňovat díky podpoře řady organizací a institucí včetně soukromých firem. „V první řadě musím poděkovat našemu zřizovateli Libereckému kraji. A pak také tradičním partnerům, především Ministerstvu kultury České republiky, Statutárnímu městu Liberec, Libereckému deníku, Českému rozhlasu Liberec, časopisu Art & Antiques, společnosti Rengl, Radě galerií České republiky a Michaelu Plátkovi,“ dodal ředitel galerie.

Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Otevřená je denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin. Každý čtvrtek galerie nabízí prodlouženou otvírací dobu do 19 hodin a vstup zdarma. Ve čtvrtek se také konají pravidelné komentované prohlídky.

TZ OGL

Daníčková Blanka