ať víme, jak to na našem webu žije?

Prezident Miloš Zeman první den návštěvy mluvil s vedením kraje, zastupiteli a starosty, odpoledne navštívil Prysk

09. 05. 2017

Prezident republiky Miloš Zeman dnes dopoledne zahájil oficiální třídenní návštěvu Libereckého kraje. Prezidentský pár před budovou úřadu vítal hejtman Martin Půta s manželkou.

Po jejich krátkém společném setkání se přesunuli do zastupitelského sálu, kde jej čekali zastupitelé Libereckého kraje a starostové obcí II. a III. typu. Prezident hned v úvodu připomněl svůj dluh vůči našemu kraji. „Týká se slibu, že se přimluvím u ministra spravedlnosti, aby Liberecký kraj dostal krajský soud. Došlo už k jistému pohybu, a sice k návrhu zákona o jeho vytvoření se připojil také návrh zákona o vzniku krajského soudu v Pardubicích,“ uvedl prezident.

Hejtman před hlavou státu hovořil o zákonodárné iniciativě Libereckého kraje na zvýšení podílu na dani z přidané hodnoty v rámci rozpočtového určení daní pro města a obce. Kraj navrhuje navýšení podílu DPH z 21,4% na 23,58% s platností od roku 2018. „Byl bych rád, kdybyste pane prezidente návrh Libereckého kraje na navrácení peněz do obecních a městských rozpočtů podpořil. Už je ve druhém čtení a na jednoho občana je to na daňových příjmech ročně 800 Kč,“ uvedl hejtman.

Poté se prezident a hejtman přesunuli do multimediálního sálu krajského úřadu, kde se sešli s řediteli příspěvkových organizací z resortu kultury, památkové péče a z resortu životního prostředí a zemědělství. Prezident kvitoval kompletní obnovu a znovuotevření zámku ve Svijanech.

O bezpečnostní situaci pohovořil Miloš Zeman a vedení krajského ředitelství policie v čele s ředitelem plk. Vladislavem Husákem v Kavárně Pošta. Prezident se zajímal o problémy, personální složení i úspěchy. Hejtman Martin Půta poděkoval za spolupráci s policií v Libereckém kraji a pochlubil se ojedinělým projektem, za kterým stojí právě krajské ředitelství, soutěží Okrskář roku.

Odpoledne hlavu státu vítali občané Prysku, Vesnice roku Libereckého kraje 2016. Miloš Zeman poblahopřál Prysku a jeho občanům k loňskému krajskému vítězství v soutěži, ale i k celkovému druhému umístění v celorepublikovém kole, což je dosud největší úspěch v rámci Libereckého kraje. Během besedy se místní obyvatelé hlavy státu ptali třeba na to, kam pojede na dovolenou, na státní dluh a věnovali mu jeho portrét a přáli hodně zdraví.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz