Radní LK se svými jabloneckými kolegy diskutovali nejen o spolupráci

Daníčková Blanka

• 11. 01. 2017 15:33
  • Sociální

Opravy silnic, budování cyklostezek, rekonstrukce škol, ale i výstavba nového pavilonu nemocnice či prodloužení tramvajové trati do centra města. Nejenom o tom v úterý diskutovali v Jablonci nad Nisou členové Rady Libereckého kraje s radními zdejšího města. Hejtman Martin Půta spolu se svými kolegy tímto zahájil sérii setkání s radami větších měst Libereckého kraje.

„S vedením města Jablonce nad Nisou jsme vždy vycházeli, společně hledali řešení problémů a dobře spolupracovali. Budu rád, pokud na to navážeme i v tomto volebním období,“ shrnul v úvodu setkání hejtman Martin Půta.

Radní Libereckého kraje představili plány svých resortů a zároveň nabídli svým jabloneckým kolegům pomoc v řešení různých situací. Rezonujícím tématem setkání se staly střední školy na území města, kterých je šest a zřizuje je Liberecký kraj. Těšit se na vylepšené prostory pro výuku mohou například studenti Střední uměleckoprůmyslové školy (UMPRUM) na Horním náměstí, jíž zřizuje kraj, ale budova je majetkem města. Škola se dlouhodobě potýká s nedostatkem prostoru pro výuku a zasloužila by si modernizaci, s níž se postupně počítá. „Město má zájem objekt UMPRUM rozvíjet a na letošní rok máme v plánu dokončení půdní vestavby ve škole,“ uvedl Miloš Vele, náměstek jabloneckého primátora pro ekonomiku a majetek.

Liberecký kraj postupně přistoupí k úpravám i ve svých dalších školách. „Máme záměr u všech jabloneckých škol v majetku kraje postupně provést bezbariérové úpravy,“ popsala Radka Loučková Kotasová, radní Libereckého kraje pověřená vedením resortu hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Záhy má odstartovat i rekonstrukce budovy Střední školy řemesel a služeb Jablonec, stojící v Podhorské ulici. „Plánují se mj. opravy podlah nebo sociálního zázemí v tělocvičně. V rámci přípravy Centra odborného vzdělávání Libereckého kraje (COV) dále kompletní rekonstrukce učeben pro technické a přírodovědné vzdělávání a další úpravy v objektu,“ popsal Petr Tulpa, náměstek Libereckého kraje pro školství, mládež, tělovýchovu, sportu a zaměstnanosti. Právě v této škole totiž vznikne jedno z center (COV), zaměřené na řemesla.

Na přetřes přišly i plánované stavby křižovatek, třeba aktuálně připravovaná přestavba na Ostrém rohu, která by se zhruba v polovině roku měla spustit. Liberecký kraj na rok 2017 chystá i opravu silnice z Jablonce nad Nisou na Dolní Černou Studnici, město by naopak rádo do budoucna vyřešilo bezpečnost v Belgické ulici a vybudovalo zde chodníky pro pěší.

„Rád bych požádal provozovatele veřejné dopravy, mezi které patří i město Jablonec nad Nisou, aby využívali nový dispečink Libereckého kraje, který jsme nedávno uvedli do provozu. Také bych přivítal jejich zapojení do spolufinancování sčítacích rámů v tramvajích, abychom získali co nejpřesnější údaje o počtech cestujících,“ vyzval Marek Pieter, náměstek Libereckého kraje pro dopravu.

Statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová, která řídí resort ekonomiky, správy majetku a informatiky, nabídla městu Jablonci také možnost zapojit se do tvorby digitální mapy, kterou kraj zpracovává. Postupně tak vzniká databáze, která poslouží jak samosprávám, tak i široké veřejnosti.

„V Jablonci nad Nisou bych ráda znovu otevřela téma bývalé porodnice v Turnovské ulici. Chceme najít cestu na využití objektu, která by byla pro město přínosem,“ konstatovala Jitka Volfová. Právě porodnice byla kontroverzním tématem zejména před posledními komunálními volbami, kdy ji někteří využili k vytváření negativních nálad ve společnosti tvrzením, že se promění v ubytovnu pro nepřizpůsobivé.

Krajské radní zástupci Jablonce seznámili na společném setkání i s chystanými projekty ve městě. Například s plánovanou výstavbou Centra intenzivní medicíny v areálu nemocnice či s projekty zařazenými do IPRU Liberec – Jablonec, mezi které patří prodloužení tramvajové trati, nové cyklostezky, stavba lávky od nového autobusového terminálu k vlakové zastávce v centru města a dalšími.

V setkáních bude Rada Libereckého kraje pokračovat i v nadcházejících dnech.  Ve čtvrtek 12. ledna se sejdou s radními města Liberce, 25. ledna je čekají radní ze Semil a Turnova a 25. ledna navštíví Českou Lípu.

„S radními měst bychom se rádi setkali znovu, zhruba v polovině volebního období, abychom mohli prodiskutovat posun ve společných projektech a možnosti další vzájemné spolupráce,“ doplnil hejtman Martin Půta.