ať víme, jak to na našem webu žije?

Ve slalomu na invalidním vozíku vybojoval náměstek hejtmana třetí místo

16. 06. 2017

Neobvyklé atrakce si užili lidé v úterý 13. června odpoledne na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Vyzkoušeli si například chůzi o berlích, jízdu na invalidním vozíku nebo se prošli maketou tlustého střeva. Jablonecký klub Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí zde pořádal Den zdravotně postižených. O co nejrychlejší zdolání slalomu mezi kužely na invalidním vozíku se pokusil i náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda.

Den zdravotně postižených se konal za podpory města Jablonce a Libereckého kraje už po osmnácté. Návštěvníkům se na náměstí představila bezmála dvacítka organizací. U jejich stánků se lidé dozvěděli, jaké poskytují sociální služby, co konkrétně pro zdravotně postižené dělají. Byly to například Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou, Jedličkův ústav Liberec, Diakonie Jablonec, Domov Tereza, Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou, Fokus, Český červený kříž, Onko Maják nebo Centrum Lira.

„Akce má návštěvníkům připomenout, že mezi námi žijí lidé, kteří se bez zdravotních pomůcek nebo pomoci druhých neobejdou. A proto, abychom se do jejich potíží snadněji vcítili, si tady mohli lidé zkusit pohyb v invalidním vozíku nebo se podívat do obřího modelu slepého střeva, jak funguje a co v něm může způsobit vážná nemoc,“ zdůraznil náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda. „Zdraví je to nejcennější, co máme. Den zdravotně postižených má apelovat i na lidi, kteří žádné potíže nemají, aby se o své zdraví lépe starali a chodili na pravidelné preventivní prohlídky,“ dodal. Sám se na chvíli proměnil ve vozíčkáře, když se v invalidním vozíku zúčastnil závodu mezi kužely. V něm skončil na třetím místě.

Návštěvníky akce ovšem nečekala jen zdravotnická témata. Organizátoři pro ně připravili také bohatý kulturní program. Na pódiu vystoupilo několik tanečních skupin a blýskly se tu také děti ze dvou místních mateřských školek. Vyvrcholením programu byl koncert zpěváka Martina Maxy a po něm bubnová show souboru bicích nástrojů Aries z Liberce.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz