Bezpečnostní rada Libereckého kraje se zabývala vyhodnocením simulované havárie

23. 11. 2005
[id:3367|autor:Futerová Linda|email:linda.futerova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:739 541 588|aktualizace:]

Do sídla Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje svolal hejtman Petr Skokan včerejší výjezdní zasedání Bezpečnostní rady Libereckého kraje, aby se tak přítomní členové mohli blíže seznámit se zázemím další ze složek Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje. Jedním z hlavních projednávaných bodů pak bylo vyhodnocení simulované havárie cisterny s následným únikem čpavku. Přísně utajená akce byla počátkem října zorganizována z popudu starosty Milana Hejduka v Turnově a měla prověřit připravenost IZS. „Při zásahu jsme narazili na několik nedostatků, které musíme odstranit. Především je to osvěta, která zvýší povědomí občanů o možném riziku při podobných situacích. S tím například souvisí také varování a operativnost vyklizení ohroženého  prostoru při samotném zásahu.  I v těchto postupech jsme při turnovské akci narazili na nedostatky.“ Podle hejtmana je tak nezbytné v podobných „prověrkách“ připravenosti pokračovat, ale jak na bezpečností radě zdůraznili hasiči, je třeba, aby simulace krizové situace více odpovídala realitě. „V tomto případě se musíme řídit heslem - těžko na cvičišti, lehko na bojišti,“  konstatuje hejtman Skokan, který za další prioritu označuje svoji snahu, aby se přes hustě osídlené aglomerace nepřepravovaly nebezpečné náklady, čímž by se v obecné rovině výrazně snížila míra možného rizika. Přitom poukázal na nedávnou dopravní nehodu, při které havaroval vůz se střelným prachem. „I tato nehoda byla důkazem, že přes města a obce putují nebezpečné náklady aniž bychom to tušili.“