Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Delegace Libereckého kraje vedená hejtmanem Petrem Skokanem navštívila Záchranný prapor v Kutné Hoře

Delegace Libereckého kraje vedená hejtmanem Petrem Skokanem navštívila Záchranný prapor v Kutné Hoře

[9097|87815192212a494b1aa4cc852ced067a|5|public/vnejsi_vztahy/dscf0089_b10ba7b8ec.jpg]

27. 07. 2005
[id:3000|autor:Markgrafová Eva Mgr.|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:724 260 800|aktualizace:]

Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan spolu se svým náměstkem Antonínem Schäferem a členkou rady kraje Hanou Králíčkovou navštívili v úterý 26. 7. Záchranný vojenský prapor v Kutné Hoře, aby se blíže seznámili s útvarem, pod který v případě krizové situace spadá i Liberecký kraj.

„Abychom se do Kutné Hory vypravili, vyplynulo z mého nedávného setkání s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Pavlem Štefkou, s nímž jsme diskutovali  o záležitostech týkajících se krizových situací a vazbách armády na integrovaný záchranný systém,“ prozrazuje hlavní impuls exkurze mezi kutnohorské vojáky hejtman. 

Od svých průvodců v čele s velitelem praporu pplk ing. Antonínem Šteflem se pak v Kutné Hoře delegace Libereckého kraje dozvěděla, že prapor čítá cca 300 osob a kromě Libereckého kraje pod něj teritoriálně spadá i část Prahy a krajů Středočeského, Královehradeckého a Pardubického. Jeho činnost vyplývá ze Ženevské úmluvy a v integrovaném záchranném systému je začleněn pod tzv. ostatní složky. Základním posláním praporu je potom pomoc civilnímu obyvatelstvu v různých krizových situacích. Živelnou pohromou počínaje a teroristickým útokem konče. Kromě odborné technické pomoci při likvidaci ohně, nebezpečných chemikálií, úniku ropných produktů, povodní, závalů atp. plní i humanitární úkoly spojené s evakuací obyvatel v postižených oblastech. Disponuje proto i základnou humanitární pomoci pro 450 osob, které by se zde najedly, oblékly a ubytovaly.

„Vojáci nás však  neseznámili pouze se svým hlavním posláním, ale ukázali nám také techniku, kterou mají k dispozici, a v terénu rovněž odprezentovali několik názorných  ukázek ze svého odborného výcviku, což pro mne osobně bylo nejenom zajímavé, ale hlavně poučné,“ zkonstatoval bezprostředně po návštěvě hejtman Petr Skokan, který je ze zákona zplnomocněn k tomu, aby v případě ohrožení Libereckého kraje vyslal S.O.S. i směrem k armádě. 
 

Markgrafová Eva Mgr.
eva.markgrafova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 327
Mobil: 724 260 800