Krajské návrhy na změnu čtyř zákonů vláda zamítla

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

• 11. 11. 2020 11:14

Vláda České republiky na svém jednání v pondělí 9. listopadu 2020 zamítla návrh Libereckého kraje o změně čtyř právních předpisů, které by řešily převody podílů měst a obcí v bytových domech a odvody daně z příjmu.

Členové rady schválili začátkem září tohoto roku zákonodárnou iniciativu Libereckého kraje ve věci převodu podílů měst a obcí v bytových domech. Ty byly na základě dotačních podmínek stanovených státem pořízeny z dotací Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Návrh měl umožnit bezúplatný převod nemovitého majetku a zároveň přinést důležitou úpravu ve věci odvodu daně z příjmu. Návrh novely také podpořilo na svém zářijovém jednání krajské zastupitelstvo.

S předkládanou novelou nesouhlasila všechna připomínková místa, tj. ministerstvo financí, ministerstvo vnitra, ministerstvo pro místní rozvoj, ale i  Hospodářská komora České republiky a nesouhlas vyjádřila také Legislativní rada vlády.

„Desítky tisíc lidí v celé zemi stále čekají na řešení problému, který se jich osobně týká. Když před dvaceti lety vstupovali do projektů výstavby družstevního bydlení, bylo jim slibováno, že po uplynutí dvacetileté lhůty na ně budou jejich byty bezúplatně převedeny. Desítky obcí a měst v České republice se nyní ocitly v situaci, kdy pro tento převod hledají zákonnou cestu, která bude bezpečná jak pro družstevníky a bytová družstva, tak pro obecní a městská zastupitelstva z pohledu povinnosti při správě svěřeného majetku. Zákon o obcích se za uplynulých dvacet let změnil více než padesátkrát a bezúplatný převod může být považován za zdanitelný příjem,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj chtěl novelami zákonů o Státním fondu podpory investic, o obcích, o hlavním městě Praze a o daních z příjmů pomoci občanům a městům, kteří se ocitli ve svízelné situaci. S krajem na rekodifikaci spolupracovalo statutární město Liberec, Svaz měst a obcí České republiky a Sdružení místních samospráv České republiky.

„Náš návrh měl omezit právní rizika a z převáděného majetku navrhoval sejmout daňovou povinnost. Bohužel, vláda občanům, kterým před dvaceti lety státem určené dotační podmínky způsobily tyto nepříjemnosti, náš návrh zamítla,“ řekl Půta.

Mezi důvody, které vedly vládu k tomuto rozhodnutí, je mimo jiné zmiňováno, že návrh je nadbytečný, není obecný, a proto je v rozporu se zásadami při tvorbě právních předpisů, není v něm dostatečně podložena výjimečnost celé situace, nebo že převod za cenu nižší než je cena tržní může znamenat veřejnou podporu.

„Jsme rádi, že vůbec začal tento legislativní proces a počkáme, jak se bude dále vyvíjet. Ministerstvo financí, ministerstvo vnitra a ministerstvo pro místní rozvoj avizovaly, že připraví a brzy představí právní předpis, který bude řešit bezúplatné převody,“ uzavřel hejtman Martin Půta.