Libereckému kraji nabídli partnerství Italové

[11448|87815192212a494b1aa4cc852ced067a|5|public/vnejsi_vztahy/obrazek00121_7c50dca6b9.jpg]

30. 11. 2005
[id:3382|autor:Markgrafová Eva Mgr.|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:739 541 592|aktualizace:]

Do  sídla Libereckého kraje přicestovala včera na dvoudenní návštěvu pětičlenná delegace z italského regionu Valle d´ Aosta vedená prezidentem Lucianem Caveri, aby představitelům  Libereckého kraje nabídla spolupráci mezi oběma regiony.

„Jak vyplynulo z vyjádření prezidenta Luciana Gaveri, jeho cílem je, aby v každém státě Evropské unie našli partnera pro mezinárodní spolupráci a výměnu zkušeností. Náš region si Italové pro svoji nabídku  nevybrali náhodou,“ zdůrazňuje hejtman Petr Skokan. „Podle našich hostů  totiž Liberecký kraj vykazuje celou řadu shodných rysů se severoitalským Valle d´Aosta, a proto se k nám na doporučení českého velvyslance v Itálii rozjeli.“ Valle d´Aosta má v první řadě zhruba stejnou rozlohu.  Obdobně jako v našem kraji se v něm rozkládají hory,  neboť 60% území regionu se nachází v nadmořské výšce 2000 m.  Neméně důležitou roli při tipování vhodného partnera v ČR  sehrálo i  to, že se Liberecký  kraj podobně jako ten italský nachází v jednom z euroregionů.

„O tom, zda Liberecký kraj rozšíří okruh svých zahraničních přátel  o obyvatele hornaté oblasti severní Itálie, se teprve rozhodne. Z prvních jednání, kdy jsme si navzájem představili naše regiony, je ale zřejmé, že by nabízené  partnerství mohlo být zajímavé i pro Liberecký kraj. Italové by se s námi mohli podělit zejména o své bohaté zkušenosti s čerpáním evropských fondů. Navíc se domnívají, že bychom se mohli společně pustit i do některých projektů podporovaných Evropskou unií,“ podotýká  hejtman a Antonín Schäfer, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu k tomu dodává, že diskutovali už o několika konkrétních oblastech, kde by mohla být tato spolupráce zahájena. „V první řadě jde o oblast cestovního ruchu, kde se otevírá spousta možností. Především díky turistice a zimním sportům, které nabízejí oba regiony ve svých horách.“  Jak závěrem  uvedl náměstek A. Schäfer, Italové se proto zajímali i o světový šampionát v klasickém lyžování, který se v roce 2009 uskuteční v Libereckém kraji.

Markgrafová Eva Mgr.
eva.markgrafova@kraj-lbc.cz