Liberecký kraj jako spolupořadatel cyklovýletů

27. 07. 2005
[id:2999|autor:Markgrafová Eva Mgr.|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:724 260 800|aktualizace:]

Liberecký kraj připravil na letošní turistickou sezónu pro širokou veřejnost  zajímavou novinku v podobě jednodenních cyklovýletů po Libereckém kraji a Euroregionu Nisa. Výlety jsou organizovány ve spolupráci s jabloneckou sportovní cestovní kanceláří TRIP, která má v oblasti organizace a zajišťování cyklistických zájezdů po celé Evropě patnáctileté zkušenosti. Premiéra cyklovýletu se uskutečnila  v sobotu  16. 7., kdy se příznivci cyklistiky vypravili do Lužických hor.

Hlavním smyslem takto zaměřených akcí je podle náměstka hejtmana Antonína Schäfera představit obyvatelům kraje i jeho návštěvníkům jak  nejkrásnější cyklostezky a cyklotrasy, tak  zajímavá a pro mnohé účastníky i neznámá zákoutí. Putování  na kole pak účastníkům usnadní doprovodný autobus se speciálním krytým přívěsem na kola. Prvního cyklovýletu se zúčastnilo 25 cyklistů. Trasa byla naplánována na kolech podél Nisy z Hrádku nad Nisou kolem přehrady Kristýna a pokračovala přes německou stranu Lužických hor. Zde mohli účastníci navštívit lázeňské městečko Oybin se zříceninou hradu a kláštera. Do České republiky se vrátili přes Krompach a celý výlet ukončili v Jablonném v Podještědí, kde na ně čekal doprovodný autobus. Trasa měřila necelých 50 kilometrů a zbyl čas i na prohlídku zámku Lemberk a vykoupání na koupališti.

Další cyklovýlet by se měl uskutečnit v sobotu 20. 8, kdy by se účastníci měli  vypravit  z osady Jizerka  přes nově otevřený hraniční přechod Orle a poznat tak polskou stranu Jizerských hor.  V pořadí třetí výlet plánuje CK TRIP na 17. září z Ještědu přes neprozkoumaný bývalý vojenský prostor Ralsko k Máchovu jezeru a na Bezděz.

Od příštího roku hodlá kraj ve spolupráci s touto CK zavést celý kalendář cyklovýletů. V plánu jsou cesty po Euroregionu Nisa, Libereckém kraji, ale i do Krkonoš. O zájemce by neměla být nouze, neboť už prvního výletu se  kromě občanů z Libereckého kraje zúčastnili  i lidé z Jičína, Mladé Boleslavi a dokonce z Hradce Králové.

Markgrafová Eva Mgr.
eva.markgrafova@kraj-lbc.cz