Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecký kraj pokračuje v Radonovém programu

23. 09. 2005
[id:3166|autor:Markgrafová Eva Mgr.|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:724 260 800|aktualizace:]

I v letošním roce pokračuje rozmísťování detektorů v rámci Radonového programu na území Libereckého kraje. Liberecký kraj a především Jablonecko patří mezi lokality se zvýšeným výskytem radonu. Ozáření z radonu představuje po kouření největší riziko vzniku rakoviny plic.

Podle vyjádření RNDr. Víta Příkaského, člena rady kraje, pověřeného vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, je měření koncentrace radonu dobrovolné a záleží pouze na obyvatelích kraje, jestli se ho zúčastní. Samotné měření je bezplatné a nijak nenarušuje běžný chod domácnosti. Měření se provádí u bytů v rodinných nebo bytových domech, dětských, předškolských a školských zařízeních, které byly zkolaudované před rokem 1991. V bytovém domě se detektory osazují pouze byty v prvním nadzemním podlaží, případně v suterénu. Měření trvá jeden rok a poté je vyhodnoceno Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Při zjištění, že koncentrace radonu v obydlí vysoce převyšuje doporučené hodnoty, je majitel objektu informován o možných opatřeních vedoucích ke snížení koncentrace radonu na únosnou míru. V případě splnění závazných podmínek je možné na tato ozdravná opatření získat příspěvek ze státního rozpočtu ve výši 150 000 Kč.

Detektory je možné obdržet na Krajském úřadě Libereckého kraje na odboru hospodářského a regionálního rozvoje, kde získáte i více informací.

Markgrafová Eva Mgr.
eva.markgrafova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 327
Mobil: 724 260 800