ať víme, jak to na našem webu žije?

Svatý Hubert – patron myslivců a lesáků

07. 11. 2005
[id:3315|autor:Futerová Linda|email:linda.futerova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Liberecký kraj spolu s Regionální agrární radou LK a Lesnickým učilištěm v Hejnicích uspořádal na počest patrona myslivců a lesáků tradiční Svatohubertskou slavnost. Tento svátek, který je v kalendáři 3. listopadu, oficiálně zahajuje loveckou sezónu. Tento rok proběhly Svatohubertské slavnosti 4. listopadu, pod záštitou Radim Zika, náměstka hejtmana pro rozvoj venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky. „ Hubertova jízda je vyvrcholením mysliveckého roku a odměnou za dobré hospodaření s lesními porosty a lesní zvěří. Je také poděkováním všem, kdož se na této činnosti podílejí.“ uvedl Radim Zika. Dějištěm oslav byla Lesnická škola v Hejnicích, město i bazilika Navštívení Panny Marie. Zahájení se uskutečnilo v Lesnické škole příchodem Svatého Huberta a jeho družiny a symbolickým předáním vlády nad školou. Poté prošel průvod družiny, hostů a žáků školy městem, se zastávkami u Základní školy a Městského úřadu v Hejnicích, kde ředitel základní školy a starosta města přivítali průvod. Poslední zastávkou průvodu byla hejnická bazilika, ve které proběhla slavnostní mše. Mše byla doplněna obřadem pasování adeptů myslivosti a obřadem žehnání ulovené zvěři.  Oslavou svátku Sv.Huberta si žáci, zaměstnanci školy a jejich hosté připomínají tradici české myslivosti a ochrany přírody, kterou založili v dávných dobách naši předkové.