V kraji za prvních sedm měsíců zemřelo devět lidí. Za většinou těžkých nehod stojí vysoká rychlost

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

• 13. 08. 2021 13:38
  • Doprava

V průběhu prvních sedmi měsíců šetřili policisté v Libereckém kraji 2.576 dopravních nehod. Jejich následkem zemřelo 9 lidí, dalších 26 utrpělo těžká zranění a 601 účastníků nehod skončilo s poraněním lehčího charakteru. Nejčastější příčinou vážných nehod zůstává nepřiměřená rychlost. Může za čtyřicet procent nehod, které končí smrtí. Tragické následky pomáhají snižovat preventivní aktivity, kterým se dlouhodobě věnuje i Liberecký kraj.

Dopravní nehody u nás v kraji přinesly prozatím o jednoho usmrceného víc než v loňském roce. Zároveň se výrazněji snížil počet těžce zraněných Klesl o dvanáct. Přesto jsou čísla stále vysoká a naším cílem je , aby neumíral nikdo a rovněž nedocházelo k žádným těžkým zraněním. Jednou z možností, jak předcházet dopravním nehodám, jsou preventivní programy. Čísla z posledních let ukazují, že takové aktivity mají smysl,“ uvádí Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.

V dlouhodobých nehodových statistikách v kraji zaznamenáváme pozitivní trend v poklesu tragických následků dopravních nehod. Například oproti roku 2003, kdy na silnicích v kraji zahynulo 63 lidí, je loňských 13 obětí téměř pětkrát méně. Na méně než polovinu také klesl počet vážných zranění.

Za většinou vážných nehod stojí rychlá jízda. Nepřizpůsobení rychlosti je důsledkem asi 40 % nehod končících smrtí a z 35 % při nich účastník utrpí těžká poranění. Nejvíce riskují mladí muži s krátkou praxí v řízení, bourají jako řidiči osobních vozidel i jako motocyklisté. Obecně přeceňují své řidičské schopnosti, a současně ještě neumějí čelit rizikovým situacím.

Na nepřiměřenou rychlost a její následky reaguje Liberecký kraj preventivními aktivitami a projekty, které řeší zklidňování dopravy v rizikových místech. „S nepřiměřenou rychlostí se dá bojovat různými způsoby. Prevence a vzdělávání fungují dlouhodobě. Jako efektivní se ukazují správně sestavené kurzy bezpečné jízdy s prvky dopravní psychologie,“ konstatuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Kraj pravidelně dotuje zdokonalovací kurzy, které probíhají na polygonu v Sosnové u České Lípy. Pro motorkáře se organizují bezplatné kurzy s názvem „Učme se přežít“. Účastníci si při nich mimo jiné vyzkouší to, co jim běžný provoz neumožní, natrénují krizové situace a naučí se spoustu užitečných dovedností. Mladí řidiči osobních aut pak mají možnost zúčastnit se dotovaných kurzů defenzivní jízdy. Procvičí si například, jak rozpoznat nebezpečí na silnici a vyhnout se mu. „Naše zkušenosti a vyhodnocení kurzů ukazují změnu postojů jednotlivých účastníků k rizikům v dopravě,“ doplňuje Jan Polák.

Kvůli řidičům, kteří překračují povolenou rychlost a ohrožují svým jednáním chodce, si některé obce pořizují moderní radary umožňující zapojení do přestupkového systému. Konkrétně tři takové nechal v nedávné době nainstalovat Český Dub. Šoféry tak nově upozorňují v místních částech Starý Dub a Modlibohov. „Po zkušenostechs měřením rychlosti na výpadovce na Hodkovice nad Mohelkou jsme se rozhodli pořídit radary i do dalších částí našeho města. Jsou to úseky, kde si občané stěžují na nedodržování nejvyšší povolené rychlosti,“ upozorňuje Jiří Miler, starosta města Český Dub.

Příloha: Tabulka s počty usmrcených při dopravních nehodách v Libereckém kraji.

Tisková zpráva: Koordinátor bezpečnosti silničního provozu Liberecký kraj