Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor kancelář hejtmana

Vývoj spolupráce v roce 2003

Leden


Byli jsme kontaktováni paní Pavlou Havrlíkovou  z české ambasády v Madridu, že španělská strana obdržela dopis hejtmana, reakce Španělů je pozitivní  a připravují odpověď s konkretizací návrhu dalšího postupu.

 

Únor


Obdrželi jsme odpověď od předsedy vlády autonomie Navarra, ve kterém potvrdil zájem o spolupráci s Libereckým krajem a zároveň  pozval pana hejtmana k setkání na půdě Navarry v průběhu února či března 2003. Ve svém dopise  zmínil též oblasti spolupráce, které by pro náš region mohly být zajímavé, a to: management strukturálních fondů, inovace (výzkum, vývoj a přenos technologií), rozvoj obchodu, životní prostředí a geografické informační systémy.

 

Březen


V termínu 26. – 30.3. 2003 se uskutečnila návštěva hejtmana Libereckého kraje v Pamploně – hlavním městě autonomie Navarra. Na této cestě ho doprovázel velvyslanec ČR ve Španělském království, pan Martin Povejšil.  Program návštěvy se skládal z oficiálního jednání mezi představiteli obou regionů a prezentací aktivit jednotlivých resortů ze strany Navarry. Jako témata prezentací lze uvést např. : Navarra jako region ve Španělském království; Životní prostředí v Navaře; Spolupráce a rozvoj obchodu v Navaře; Inovace, výzkum, rozvoj a transfer technologií; Systémy geografických informací. Zároveň měl pan hejtman možnost  prohlédnout si Evropské centrum pro inovace v Navaře, Navarskou průmyslovou asociaci a Hydroelektrickou energii Navarry a setkat se s managementem těchto institucí. Dále měl příležitost jednat s představiteli Navarry o otázkách jejich aktivit směrem do Evropské unie a zvláště o jejich zkušenostech s čerpáním finančních prostředků ze strukturálních fondů.


Závěry a důležité informace vyplývající z tohoto pobytu:

V závěru bylo vysloveno politování ze strany Navarry, že se pan hejtman během návštěvy v Navaře nemohl setkat s předsedou vlády Navarry, panem Sesmou, vzhledem k připravovaným regionálním volbám a vzhledem k návštěvě španělského krále a královny v Navaře.

Kromě  spolupráce v oblastech prezentovaných při této návštěvě – životní prostředí, rozvoj obchodu, inovace, výzkum, rozvoj a přenos technologií, systémy geografických informací, byly nabídnuty i další oblasti spolupráce, a to v oblasti školství a vzájemné výměny pracovníků.

Pan hejtman vyslovil pozvání k návštěvě Libereckého kraje, která se měla uskutečnit na podzim 2003, dále se obě strany dohodly na konkrétních tématech: uspořádání semináře pro krajské zastupitele a úředníky krajského úřadu, kde by byly  prezentovány praktické zkušenosti s čerpáním finančních prostředků ze strukturálních fondů EU a předání zkušeností s programem NATURA 2000.

 

Květen


V květnu 2003 proběhly regionální volby v autonomii Navarra.

 

Červen


Dne 26.6. 2003 byl znovu zvolen Miguel Sanz Sesma za předsedu vlády Navarry.

 

Červenec


Nová regionální vláda byla ustanovena 3.7. 2003.

 

Zásadní změnou po regionálních volbách je existence koaliční vlády UPN (Unie navarského lidu) a CDN (Konvergence demokratů Navarry),  až do květnových voleb byla vláda jednobarevná – UPN.

CDN získala dvě  křesla  - životní prostředí (ŽP) a zemědělství. Díky výměně radního pro ŽP (velká část spolupráce s LK je směřována do oblasti ŽP) došlo ke zpoždění celého procesu přípravy cesty do Liberce.

- probíhala příprava návštěvy delegace Navarry v Libereckém kraji

 

Září
- z důvodů povolebních změn byla návštěva delegace Navarry odložena, nový termín nebyl dosud stanoven