Delegace kraje se zúčastní v Drážďanech zahájení Česko-německých kulturních dní

[35426|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/kostel_tri_kralu_681707b3bb.jpg]

22. 10. 2009
[id:8972|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Hejtman LK Stanislav Eichler, statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová a náměstek hejtman Vít Příkaský se zúčastní 30. října v 18 hodin zahájení 11. Česko-německých kulturních dní v Drážďanech.

Na slavnostní večer je pozvali generální konzul České republiky v Drážďanech Tomáš Podivínský, ředitelka Českého centra Hana Klabanová, předseda představenstva nadace Brücke/Most prof. Helmut Köser a primátorka města Drážďany Helma Orosz 11.

Česko-německých kulturní dny 2009 zahájí ministerský předseda České republiky Jan Fischer a prezident Zemského sněmu Svobodného státu Sasko  Matthias Rössler v kostele Tří králů, Hauptstrasse, Drážďany.

Poté se krajská delegace zúčastní oficiálního přijetí nejvyššími představiteli obou států.

Kostel Tří králů Drážďany

Na pravém břehu Labe stávala původní slovanská osada Dresdane, po založení levobřežního hrazeného města nazývaná Altedresden (Staré Drážďany). Její farní kostel, zasvěcený svatým Třem králům, se připomíná poprvé roku 1421. Při velkém požáru osady roku 1685 do základů shořel, o tři roky později ho nahradila raně barokní novostavba podle projektu Johanna Benedikta Knöffela, která dostala roku 1730 věž.

O dva roky později rozhodl kurfiřt August Silný o výstavbě drážďanského Nového Města na místě obce Altedresden. Původní kostel, který stál poblíž dnešní jezdecké sochy tohoto panovníka u předmostí nejstaršího místního labského mostu, byl vzápětí stržen a nahrazen v letech 1732–39 novostavbou podle projektu M. D. Pöppelmanna (architekta Zwingeru), stavěnou George Bährem (architekt mariánského kostela) na západní straně hlavní třídy nového města. Nová halová stavba poskytovala 3000 míst pro věřící. V letech 1854–59 dostala podle projektu Karla Moritze Hänela 87,5 m vysokou věž z pískovcových kvádrů.

V letech 1933–34 rekonstruoval kostel architekt Rudolph Kolbe. Po náletu na Drážďany 14. 2. 1945 zůstala stát věž a obvodové zdi kostela, zachoval se poškozený hlavní oltář. Ruina se naštěstí zachovala, roku 1977 získala církev povolení k rekonstrukci. Při ní byl výrazně zmenšen prostor kostela, ve zbytku stavby byly zřízeny kulturní, společenské a správní prostory církevní obce, věž byla zpřístupněna jako vyhlídková. Na zábradlí nové varhanní empory byl roku 1990 přenesen renesanční reliéf Tance smrti od Christopha Waltera I., rekonstrukce celého objektu skončila o rok později.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz