Kamenicko-Šenovská železnice znovu ožívá

Šírová Květa

• 30. 06. 2009 00:00

[id:8371|autor:Šírová Květa|email:kveta.sirova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 324|mobil:|aktualizace:]

Šenovský motoráček má během letních prázdnin vyjíždět každé úterý a čtvrtek a Babylonský motoráček zamíří každou lichou středu v měsíci z Kamenického Šenova přes Českou Kamenici, Benešov nad Ploučnicí, Českou Lípu, Mimoň a Jablonné v Podještědí do Liberce. Současný vlastník a provozovatel, Klub železničních cestovatelů (KŽC), s.r.o., koupil celou trať i s přilehlými pozemky a nádražní budovou v Kamenickém Šenově od Správy železniční dopravní cesty, státní organizace koncem roku 2007. Generální ředitel SŽDC, s.o. Ing. Jan Komárek dnes k přípravám na znovuzprovoznění trati uvedl: „Mám radost z takového počinu tím spíše, že se naplnilo naše očekávání a cíl prodeje dráhy. Věřím, že se novým vlastníkem stala silná a zdravá společnost, která udrží jednak kouzlo železniční nostalgie, ale přitom bude schopna odborně dráhu provozovat a ekonomicky celý ambiciózní projekt udrží.“ Jeho slova potvrzují i další partneři, hejtmani Ústeckého a Libereckého kraje. „Liberecko, tradiční oblast, kde se snoubí turistický ruch v podobě zimních sportů i letní turistiky, je přímo předurčeno k provozování tak tradiční dopravy, jakou je železnice. Jsem potěšen, že mohu všem nabídnout návštěvu Liberce netradičně, díky Babylonskému motoráčku,“ říká Bc. Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje. Právě díky zapojení města, dopravního podniku města Liberec i Centra Babylon, kam Babylonský motoráček zamíří, získává celý projekt na atraktivitě i z hlediska sportu, relaxace a vzdělání. „Turistický cíl Liberce pro nás znamená velký přínos. Účastníci jízdy, která potrvá do Liberce téměř tři hodiny, si mohou odpočinout a zasportovat v centru Babylon a mohou využít návaznou linku historickou tramvají Bovera k návštěvě dalších zajímavostí Liberce i jeho okolí,“ říká Mgr. Bohumil Augusta, MBA, ředitel KŽC; tedy firmy, která lokálku postavila na nohy. Dalším cílem KŽC je rekonstrukce nádražní budovy. Během léta zde vznikne vnitřní i venkovní expozice mapující historii zdejší lokálky. V příštích letech se sbírky rozrostou o další železniční artefakty a sbírky muzea navážou na venkovní expozice, kde bude výstava zabezpečovací a sdělovací techniky. Regionální železniční dopravu podporuje také Ústecký kraj, na jehož území se trať částečně nachází: „Znovuobjevení kamenicko-šenovské lokálky a vdechnutí života do rozvoje železniční nostalgie v našem kraji vnímám jako významný počin a přínos tomuto území. Budu ráda, pokud si férový přístup ze strany KŽC dají za příklad i ostatní a dočkají se podobného oživení i tratě v podhůří Krušných hor a v oblasti Českého středohoří,“ říká Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje. Šenovský motoráček by měl vyjíždět každé úterý a čtvrtek od 30. 6. do 27. 8. 2009. Babylonský motoráček zamíří také během letních prázdnin každou lichou středu v měsíci (1., 15., 29. 7., 12. a 26. 8.) z Kamenického Šenova přes Českou Kamenici, Benešov nad Ploučnicí, Českou Lípu, Mimoň a Jablonné v Podještědí do Liberce. Ambicí KŽC je z této třetí soukromé železnice v ČR vybudovat atraktivní turistický cíl podobný například Jindřichohradeckým úzkorozchodkám. To ovšem záleží i na vůli a přístupu obcí v okolí dráhy.