Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj rozvíjí kampaň na podporu technického vzdělávání na středních školách

Mgr. Langer Jiří

  • 10. 04. 2009 00:00

Sdílet článek

[id:7857|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Liberecký kraj uspořádal ve středu 9. dubna 2009 od 14:00 hod. tiskovou konferenci, na níž byly veřejnosti představeny připravované aktivity pod hlavičkou kampaně TECHyes.

Stěžejním úkolem kampaně TECHyes je zvyšovat kvalitu a intenzitu spolupráce mezi světem vzdělávání a světem práce, tedy mezi veřejnou správou, poskytovateli vzdělání a zaměstnavateli. Za účelem zintenzivnění této spolupráce a koordinace aktivit z ní vyplývajících byla vytvořena Pracovní skupina pro podporu odborného vzdělávání jako poradní orgán Radka Cikla, náměstka hejtmana pověřeného vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. Zakládajícími členy jsou zástupci Libereckého kraje, Úřadu práce v Liberci, Krajské hospodářské komory v Liberci, regionální organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Regionálního stavebního společenství Liberec.

Pracovní skupina definovala sedm základních pilířů, jimiž jsou formulována doporučení k tolik potřebné revitalizaci odborného vzdělávání na krajské, případně celorepublikové úrovni. První pilíř s mottem Rozhodování o budoucnosti vyjadřuje nutnost zabezpečit do budoucna konkurenceschopnost kraje, a to mimo jiné zajištěním kvalitního vzdělání občanům kraje s přihlédnutím k oborové vyváženosti absolventů. Pod Gramotností pro trh práce se ukrývá druhý pilíř, který artikuluje nevyhnutelnost přiblížit odborné vzdělávání reálné praxi, především pak nutnost vybavit absolventy dovednostmi uplatnitelnými na dynamickém trhu práce. Třetí pilíř s heslem Hlas pro dívky poukazuje na prozatím nedostatečně využitý potenciál žen a dívek a neoddiskutovatelnou prospěšnost zvýšení jejich podílu v přírodovědných a technických odvětvích. Správná volba uvozuje čtvrtý pilíř kladoucí důraz na vytváření nástrojů a mechanismů podporujících odpovědné rozhodování o další vzdělávací dráze dětí již na úrovni mateřských a základních škol. Stranou nezůstalo ani vědomí nutnosti budování kvalitního systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků – shrnuje ji pátý pilíř s heslem Škola pro budoucnost. Mnohokrát opakovaná nezbytnost propojení subjektů zainteresovaných na odborném vzdělávání je vyjádřeno v předposledním pilíři Bez zaměstnavatelů to nepůjde. Sedmý pilíř – Za jeden provaz – zdůrazňuje nevyhnutelnost provázání a propojení veškerých aktivit nejen na úrovni výše zmiňovaných subjektů, nýbrž na regionální i celostátní úrovni.

Nejen obsah a naplňování těchto sedmi pilířů bylo diskutováno na Kulatém stolu věnovaném podpoře odborného vzdělávání, který se uskutečnil v sídle kraje 26. března 2009. Za jednacím stolem zde usedli zástupci škol, výchovní poradci, zaměstnavatelé a představitelé samosprávy.

Během dubna až června zavítají členové Pracovní skupiny do všech okresů Libereckého kraje v rámci akce nazvané Spanilá jízda TECHyes, aneb TECHyes Vám přiváží argumenty proč říci ano řemeslům. V Jablonci nad Nisou (15. dubna 2009), České Lípě (20. dubna 2009), Semilech (20. května 2009) i Liberci (4. června 2009) budou výchovní poradci základních škol seznamováni s výstupem projektu Okresní hospodářské komory a Libereckého kraje, který dal vzniknout TV spotům propagujícím řemesla, nazvaným Yes pro řemesla. Kromě představení samotných spotů bude pedagogickým pracovníkům poskytnut návod, jakým způsobem se spoty pracovat, aby bylo jejich pozitivní působení na mladého člověka co možná nejefektivnější. 

Další počinem Libereckého kraje je pořádání tzv. TECHyes dne pro holky, jenž se uskuteční v týdnu od 11. – 15. května. Touto aktivitou se Liberecký kraj připojuje k německému Girl’s Day, který se koná pravidelně již od roku 2001 na území celé Spolkové republiky Německo a jejím úkolem je zvýšit u dívek zájem o studium technických a přírodovědných oborů a bourat předsudky, díky nimž dívky stále inklinují spíše k tzv. typicky ženským, netechnickým, oborům.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky