Kraj stanovil priority při realizaci silničních staveb

[id:8958|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

21. 10. 2009

Výraznou změnu pro rozhodování o prioritách finančního zabezpečení a investorské přípravy dopravních staveb, především obchvatů obcí na území Libereckého kraje přináší dokument: „ Optimalizace pořadí silničních staveb na silnicích II. a III. třídy v Libereckém kraji“. Dokument schválený Radou Libereckého kraje je souborem kritérií a pravidel, která jasně určují priority a potřeby kraje v oblasti silničních staveb.

„Jasně definovaná kritéria vycházející z exaktních výzkumů a statistik značně omezují možné působení zájmových a nátlakových skupin, a to jak ze strany samospráv, tak především ze strany stavebních firem,“ říká Martin Sepp, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu.

Mezi kritéria, která budou o pořadí staveb rozhodovat, patří například délka průtahu obcí, stav komunikace, počet obyvatel dané obce, významnost hromadné dopravy na uvažovaném úseku a další, podobně věcná kritéria.

„Je prakticky nemožné, aby se tato pravidla obcházela. Nechceme a ani nemůžeme připustit, aby se na základě nějakých úzkých zájmů vytvářelo nerovné prostředí, a aby některé obce v kraji doplácely na poctivý přístup, toto řešení je systémově zaměřeno proti lobbingu a eliminování možnosti korupčního prostředí, což je jedním z úkolů, které jsem si vytýčil ve volebním období.,“ dodal Martin Sepp.( ČSSD).

Dokument bude zastupitelstvu Libereckého kraje předložen ke schválení 27. 10. 2009, a již na konci prosince by měla být k dispozici zpráva, která zhodnotí dopady této strategie.

„Slibuji si od tohoto přístupu výrazné omezení lobbingu, a také výrazné úspory v rozpočtu kraje při realizaci dopravních staveb. První hodnocení chceme připravit do konce letošního roku,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro dopravu.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz