Kraj vloni měřil zatížení turistických lokalit Libereckého kraje

• 17. 03. 2009 00:00

[id:7688|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Na území Libereckého kraje jsou již 4 roky v provozu na pěti vybraných lokalitách umístěny monitorovací turnikety, které sledují intenzitu turistického ruchu a slouží jako podkladový materiál pro další analýzy a rozbory. Bez znalosti míry zatížení cestovním ruchem nelze stanovit ani maximální únosné kapacity daného území pro rozvoj cestovního ruchu.

Vybrané lokality jsou:  1) CHKO Jizerské hory – Sedlo Holubníku

2) CHKO Jizerské hory – přehrada Josefův Důl na Kamenici

3) CHKO Český ráj – Malá Skála - Pantheon

4) KRNAP Krkonoše – Labská louka (Mumlavská louka, rozcestí U                                                                            Čtyř pánů)

5) NPP Peklo – Robečský potok (Českolipsko)

S ohledem na skutečnost, že jsou již k dispozici data za roky 2005 až 2008, je možné nejen podstatně lépe hodnotit a porovnávat  absolutní výši dat, ale současně je možno provádět podrobnější analýzy příčin a vazeb  v meziročním porovnání, vyhodnotit a stanovit obecně platné závěry. Je již zřejmé, že každý z turniketů má svoje specifické zákonitosti a vazby.

„Hlavním cílem zpracovaného rozboru návštěvnosti vybraných lokalit nebylo jen vyhodnotit získaná data z monitorovacích turniketů  z hlediska dosaženého absolutního počtu průchodů turniketem, ale především z hlediska širších souvislostí, příčin a vazeb ovlivňujících počty návštěvníků, které turniket zaregistroval,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová, pověřená vedením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu LK.

Jde především o analýzu příčin růstu či poklesu návštěvníků, hledání vazeb, konkrétních událostí ve spádové oblasti ovlivňující průchody návštěvníků turniketem, souvislostí a vztahů ovlivňujících návštěvnost v jednotlivých měsících roku, rozložení návštěvnosti ve všedních dnech a o víkendech, návštěvnost v průběhu dne, porovnání návštěvnosti ve stejných měsících jednotlivých let. Je třeba také hledat důvody zvýšené návštěvnosti nebo naopak jejího poklesu. Souvisí to nejen s povětrnostními podmínkami, ale i s různými akcemi pořádanými v dané oblasti nebo lokalitě.

Ukázka z dokumentu:

Na základě provedených rozborů je patrné, že zcela dominantním faktorem

ovlivňujícím návštěvnost kteréhokoliv z turniketů, jsou především povětrnostní podmínky.

To se týká především turniketu v Krkonoších na Labské louce, turniketů umístěných

v Jizerských horách (Sedlo Holubníku, přehrada Josefův Důl na Kamenici), které leží ve vyšší

nadmořské výšce, ale stále více je i patrný vliv klimatických podmínek na návštěvnost

turniketu na Malé Skále – Panteonu a NNP Peklo – Robečský potok, i když třeba nepřímo

(doba kvetení bledule jarní).

Rok 2008 se svými specifickými povětrnostními podmínkami jasně dokumentuje

jejich vliv na návštěvnost. Tyto vztahy a vazby jsou rovněž podrobně rozebrány při hodnocení

návštěvnosti u jednotlivých turniketů.

V roce 2008 se však po růstu návštěvnosti v uplynulých letech začaly projevovat

velice zřetelně problémy vyplývající z nastupující ekonomické krize, negativně se projevoval

již od počátku roku rostoucí kurs koruny a spolu s neřešenou problematikou úrovně služeb,

kriminalitou, barometr popularity Česka, jako turistické destinace, povážlivě klesl.

Níže uvedené tabulky vypovídají o celkové návštěvnosti za rok 2005 až 2008, denní

návštěvnosti a denním maximu a především o současném zatížení daného území a lokality.

Vývoj návštěvnosti v některých lokalitách (přehrada Josefův Důl) jasně ukazuje na

enormní turistické zatížení této části Jizerských hor a to po celé roční období.

Je třeba však současně podotknout, že daleko vyšší zatížení je v oblasti Bedřichova,

jako hlavního nástupního místa do Jizerských hor a to především v zimním období. V

Bedřichově také končí autobusové linky z Jablonce nad Nisou a Liberce, jedná se o nástupní

místa s vybudovanými placenými parkovišti, sociálním zařízením a občerstvením .

Bedřichov nabízí návštěvníkům také lépe vybavená parkoviště, a je také lépe

dopravně dostupný než Hrabětice. Hrabětice jsou hlavním nástupním místem pro návštěvu

Jizerských hor právě přes přehradu v Josefově Dole směrem na Kristiánov.

Kompletní podobu zpracovaného dokumentu najdete na adrese Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, oddělení cestovního ruchu http://kultura.kraj-lbc.cz/page2792