Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na kraji se školili pečovatelé kvůli možné pandemii

Mgr. Langer Jiří

  • 22. 09. 2009 00:00

Sdílet článek

[id:8773|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Česká asociace pečovatelské služby uspořádala včera pod záštitou hejtmana LK Stanislava Eichlera, v sídle v Krajském úřadu LK mezioborové školení poskytovatelů sociálních služeb.

„Akce se koná v celé České republice. Projekt má celostátně jednotnou strukturu a je zaměřen nejenom na dovednosti a znalosti pečovatelů, ale i doporučení pro domácnosti a uživatele sociálních služeb v souvislosti s očekávanou druhou vlnou mexické chřipky nebo jejích mutací,“ uvedla MUDr. Jana Bradáčová, MBA, garantka  mezioborového vzdělávání z České asociace pečovatelských služeb. 

Hejtman ve svém úvodním slově připomněl, že stoupá úloha sociálních služeb a zaměstnanců v přímé péči sociálních služeb v době pandemie a že v Libereckém kraji pracuje 1690 osob – sociálních pracovníků v přímé péči a poskytují péči  jak v pobytových zařízeních, tak v terénních službách.

„V době pandemie je nutné, aby se sociální pracovníci důsledně řídili pravidly nutnými pro zamezení či omezení šíření infekce, míněno viru chřipky A H1N1, tedy prasečí chřipka, aby uměli chránit sebe sama a také své klienty. V tomto právě tkví úloha Vás, pracovníků sociálních služeb, na které spoléháme  jakožto jedné z důležitých článků Pandemického plánu LK, I z tohoto důvodu má akce pořádaná Českou asociací pečovatelských služeb velký přínos.“ řekl hejtman.

 

S poskytovateli sociálních služeb se totiž počítá i v pandemickém plánu Libereckého kraje, který je součástí Havarijního plánu LK. Pandemický plán má za úkol zvládnout, zpomalit, omezit šíření infekce (obecně jakékoliv). V současné době se LK aktivně připravuje na pandemii prasečí chřipky. Pracovníci v přímé sociální péči jsou zařazeni i do očkovacího plánu proti pandemické chřipce. „Prozatím však nevíme, jakou zvolí ministerstvo zdravotnictví metodiku pro očkování a zda skutečně budou tito pracovníci očkováni,“ uvedla  Jana Bradáčová.

Podle ní je to však potřebné, neboť sociální pracovníci pečují v převážné míře o osoby, které mají kromě sociálního handicapu i jiná onemocnění např. kardiovaskulární, dýchacích cest, imunitního systému, jsou tudíž velmi náchylné k infekcím a je nutné je chránit dodržováním hygienických opatření.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky