Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Od Výpřeže vede krásná procházka po naučné a prožitkové stezce

Mgr. Langer Jiří

  • 03. 06. 2009 00:00

Sdílet článek

[id:8199|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Slavnostní otevření naučné a prožitkové stezky Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem, kterou mohou využívat i tělesně handicapované osoby, se uskutečnilo včera Na Výpřeži v Tetřevím sedle, pod Ještědem. Pásku speciálně vyrobenou v chráněné dílně Tulipan přestřihli hejtman LK Stanislav Eichler, ředitelka ZŠ Křižanská v Liberci – Ostašově Eva Slováková a  ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec Ludvík Řičář.

Aurory stezky jsou Lesy České republiky, s. p., Krajské ředitelství Liberec a Základní škola Křížanská, Liberec-Ostašov, jmenovitě učitelka školy Dana Šťastná a její kamarád Milan Polman, kteří spolu vedou turistický oddíl.

„Stezka vznikla rukou žáků zmíněné základní školy pod vedením učitelky Daniely Šťastné a Milana Polmana. Hlavním podporu realizace projektu poskytl státní podnik Lesy ČR, Krajské ředitelství Liberec. K vybudování stezky finančně přispělo Město Liberec a další společnosti z libereckého regionu,“ uvedla ředitelka školy.

„Vznikla tak školička v přírodě,“ dodala.

Hejtman ocenil, že stezka je přístupná i dětem se zdravotním postižením

„Jsem dvojnásobně rád, že stezka je upravena i pro děti, které to mají s pohybem trochu těžší. Navíc jsem se dozvěděl, že postupně bude zpřístupněna i nevidomým, což je krásný počin přiblížit přírodu i jim,“ řekl hejtman.

Při tvorbě stezky všichni autoři spojili nápaditost a výtvarný um s nadšením pro přírodu a hravost. Stezku, určenou především pro dětské návštěvníky, zpestřili její tvůrci pestrými malůvkami a nejrůznějšími „hejblátky“ na hraní ze dřeva, které vás seznámí se životem lesa.

„Využil jsme i toho, že cesta dlouhá asi tři kilometry vede s kopce, takže to děti uvítají. Navíc tu ve všední dny v 8 hodin ráno staví autobus, takže je stezka dostupná pro všechny mateřské a základní školy,“ poznamenala Dana Šťastná.

„Na stezce budeme pracovat dál, chtěli bychom ji rozšířit na celý Ještědský hřeben, aby se lidé vydali třeba až do Hrádku nad Nisou,“ doplnil Milan Polman.

Tuto myšlenku podpořil i ředitel Lesů ČR, když přislíbil další rozšíření nejen stávající trasy, která vede ze sedla Na Výpřeži (pod Ještědem) asi 3 km stále z kopce do Ostašova – Horní Suché. Odtud mohou návštěvníci pokračovat ve své cestě vlakem či městskou hromadnou dopravou (bus č. 16).  Na cestu hravou stezkou se mohou vydat i maminky s kočárky či pohybově handicapované osoby.

„Hodláme totiž přidat nejrůznější dřevěné nářadí a prolézačky, aby zde vznikla jakási tělocvična v přírodě,“ prozradil Ludvík Říčař a potvrdil, že od příštího roku bude stezka přizpůsobena také zrakově postiženým osobám.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky