V šestém kole česko-polských projektů jde o čtyři milióny korun

20. 10. 2009
[id:8943|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Česko-polský seminář Oděv a jeho doplněk, prezentace turistické nabídky Českého ráje pro polské návštěvníky, projekt TU Liberce s názvem Kdo studuje, uspěje, publikace o Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa a dalších pět projektů se přihlásilo do šestého kola česko-polských projektů příhraniční spolupráce, které vyhlašuje Euroregion Nisa. Celkem by mělo být v tomto kole přiděleno víc než 156 tisíci euro, což jsou téměř čtyři milióny korun.

O tom jestli bude rozdělena celá částka rozhodne řídící výbor ERN koncem listopadu,“ informovala Jana Kačerová, manažerka Fondu malých projektů Euroregionu Nisa. Podle ní uspělo v předchozím pátém kole se žádostmi  19 česko-polských a 32 polsko-českých projektů a od začátku fungování Fondu malých projektů, tedy od dubna roku 2008, jich schválil řídící výbor 106 v celkové výši víc než jeden a půl miliónů euro.

„O peníze na přeshraniční spolupráci mezi Českem a Polskem nejčastěji žádají obce, mikroregiony a zájmová sdružení jako jsou například hasiči, sportovní kluby, školy nebo i literární spolky,“ vysvětlil jednatel české části Euroregion Nisa Jaroslav Zámečník a dodal, že některé organizace na tzv. evropské peníze dosáhnou zcela běžně, jiné zřejmě odrazuje poměrně složitá administrativa kolem celého procesu a fakt, že nejdřív musí akci zaplatit ze svých peněz a po vyúčtování čekat na proplacení.

Euroregionem Nisa se označuje oblast současného Libereckého kraje, Šluknovska a přilehlého polského a německého příhraničí. Na polské straně toto pojmenování obsahuje např. celé Krkonoše, na německé sahá až k Drážďanům. Jedná se o území asi s 1,7 mil. obyvatel. ERN vznikl po vzoru západních zemí v roce 1991 jako potřeba propojit území, které bylo vlivem 2. světové války poznamenáno stěhováním obyvatel, posunem hranic a následnou devastací v materiální i duchovní rovině. Euroregion Nisa má dnes 139 členů, z toho je 136 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj.

Další informace na tel. čísle: 724030306 (Jaroslav Zámečník, jednatel Euroregionu Nisa)

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz