Zlatou popelnici mají Albrechtice v J.h. Jablonec n. N. a Radčice

• 02. 06. 2009 00:00

[id:8184|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Krajský radní Jaroslav Podzimek, pověřený vedením resortu životního prostředí, a zemědělství, předal dnes v sídle Libereckého kraje ceny vítězům dlouhodobé soutěže ve třídění odpadů Zlatá popelnice 2008. Jde o projekt Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití využitelných složek komunálních odpadů včetně jejich obalové složky v Libereckém kraji.

V kategorii obce zvítězily Albrechtice v Jizerských horách, mezi městy byl nejlepší jablonec n. N. a skokanem roku se staly Radčice, vše obce a města z Jablonecka. Rekapitulace výsledků projektu v roce 2008

Projekt intenzifikace probíhá ve spolu práci Libereckého kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s. již čtvrtým rokem a s pomocí úzké spolupráce s městy a obcemi Libereckého kraje a svozových firem se podařilo dosáhnout významných výsledků:

·         výtěžnost tříděného sběru se zvýšila na 40,4 kg/os/rok (roční nárůst o 1,72 kg/os/rok oproti roku 2007: 38,71 kg/os/rok), což je nárůst o 3%

·         4. místo Libereckého kraje v rámci ČR v porovnání jednotlivých krajů ve výtěžnosti

·         stabilně mezi prvními kraji v ČR

Těchto výsledků se podařilo dosáhnout především tím, že:

Ø       Do třídění komunálního odpadu je již intenzivně zapojeno 214 (212 je v EKO-KOMu) měst a obcí Libereckého kraje (z celkového počtu 215 obcí)

Ø       Největší nárůst zaznamenává sběr bílého skla a skla barevného, papíru a nápojových kartonů.

Ø       Obyvatelé Libereckého kraje v roce 2008 vytřídili:

6,00 kg plastů / osobu

10,2 kg skla / osobu

23,8 kg papíru / osobu

0,45 kg nápojového kartonu/ osobu

Ø      V Libereckém kraji se zvyšuje počet obcí, které mají zavedený nádobový systém sběru bílého a barevného skla a směsných plastů.

Ø       V Libereckém kraji, v rámci projektu v loňském roce přibylo 423 sběrných nádob na tříděný odpad, z nichž 150 kusů je na plast, 165 ks na papír a 68 ks na směsné sklo a 40 ks na sklo bílé v přibližné hodnotě 2.500.000 Kč.

Ø       V současné době mají obyvatelé Libereckého kraje k dispozici cekem 6730 kontejnerů na tříděný odpad.

Porovnání výtěžnosti po krajích ČR v roce 2008

Soutěž měst a obcí Libereckého kraje v třídění odpadů „Zlatá popelnice 2008“

Dne 2.6.2009 budou slavnostně vyhlášeny výsledky čtvrtého ročníku soutěže „ Zlatá popelnice za rok 2008. Finalisté v kategorii města a v kategorii obce byli vybráni v souladu s pravidly dle počtu sbíraných komodit a výtěžnosti:

Vyhlašovatelem soutěže je Liberecký kraj, záštitu převzal Ing. Jaroslav Podzimek, radní Libereckého kraje pro zemědělství a životní prostředí.

Do soutěže obcí jsou automaticky zařazeny všechny obce v kraji. Zdrojem informací pro hodnocení úrovně sběru budou použity údaje společnosti EKO-KOM, a.s. (čtvrtletní výkazy, roční dotazník), případně další údaje poskytnuté obcemi.Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce  ve dvou kategoriích podle svého statutu.

První kategorií jsou obce,  které jsou rozděleny do dvou podkategorií. Obce do 500 obyvatel a obce od 501 obyvatel, opět z důvodu rozdílného fungování sběrných systémů a kvůli eliminaci statistických chyb ohledně hmotnosti vytříděného odpadu.

Druhou kategorií jsou města, do které jsou zahrnuty i městyse a statutární města, která jsou rozdělena do dvou podkategorií. Města do 3500 obyvatel a od 3501 obyvatel. Zvláštní kategorií je kategorie „Skokan roku“, ve které se soutěží bez ohledu na statut obce.

Deset nejlepších měst a obcí v třídění odpadů v Libereckém kraji:

Kategorie MĚSTA

Cvikov, Dubá, Jablonec nad Jizerou, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Osečná, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Semily, Smržovka, Železný Brod.

Kategorie OBCE

Albrechtice v Jizerských horách, Bedřichov, Horní Branná, Janův Důl, Josefův Důl, Kořenov, Malá Skála, Paseky nad Jizerou,  Poniklá, Radčice, Skuhrov.

V rámci ocenění všech 20 měst a obc1 navštíví divadlo pro děti.

Hlavní cenou pro první tři v obou kategoriích – je umístění herních prvků. Herní prvky budou z velké části vyrobeny z recyklátů a za odměnu budou sloužit obyvatelům daného města/obce.

Pořadí vítězů:

Kategorie města 2008: