Českolipská nemocnice nabídne rodičkám pocit domova a bezpečí

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

• 05. 12. 2014 15:28
  • Zdravotnictví

(TZ NsP ČL/Petr Pokorný) Nemocnice v České Lípě přichystala „bonus“ pro své rodičky. Vytvořila pro ně tzv. rodičovský pokoj pro vedení porodu.  Novinka, kterou v ČR disponují pouze dvě nemocnice, pomůže rodičkám a jejich doprovodu navodit pocit domova a bezpečí. Uskutečnění projektu umožnil příspěvek od Města Česká Lípa ve výši jednoho miliónu Kč.  Slavnostního otevření se zúčastnil také náměstek hejtmana LK Marek Pieter.

Tímto způsobem chceme zdejším ženám nabídnout vyšší kvalitu péče a služeb. Novinka, kterou v ČR disponují pouze dvě nemocnice, pomůže rodičkám a jejich doprovodu navodit pocit domova a bezpečí, navíc, moderní porodnické pokoje nepatří mezi nadstandard a jsou tedy zdarma,“ prohlásil lékařský ředitel a primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Havlas. „Díky tak přirozenému prostředí jsou rodičky psychicky i fyzicky uvolněné, porod probíhá klidně a s nižším rizikem případných komplikací.

Podle něj, v českém porodnictví a v druhé dekádě 21. století, mají ženy stále ještě velmi omezenou možnost volby, jakým způsobem přivést své dítě na svět. Většina porodů proběhne ve zdravotnických zařízeních.

„To je určitě dobře s ohledem na zajištění bezpečnosti dítěte a matky, ale bohužel většinou ve sterilním nemocničním prostředí. Proto bylo naším cílem připravit i tento typ pokoje pro rodičky nejen z našeho regionu,“ poznamenal primář Havlas.

Rodičovský pokoj pro vedení porodu se nachází v osmém patře budovy nemocnice, v rámci gynekologicko-porodnického oddělení. Vybavený je vhodným nábytkem: sedací soupravou, porodním polohovatelným lůžkem, vakem, míčem i dalšími pomůckami. Samozřejmostí je hygienické zázemí: sprcha a toaleta. Vše s tlumeným osvětlením navozujícím pocit útulnosti. Stěny jsou omyvatelné. Ze zdravotnického vybavení pokoje je důležité ještě termolůžko pro ošetření novorozence a moderní LED operační osvětlení. Z nezdravotnického zařízení ještě -ne zcela standardní- televize a osobní počítač nebo kuchyňská linka s ledničkou.

Do projektu, který jistě přivítá většina žen a párů, které plánují na Českolipsku založit nebo rozšířit rodinu, by se nemocnice vůbec nepustila bez velkorysého daru Města Česká Lípa ve výši 1mil. Kč.

Původní rozpočet na zřízení tohoto pokoje přesáhl 1.050.000 Kč, avšak náklady na nezbytné úpravy a pořízení většiny vybavení byly vyšší, konkrétně 1.271.192 Kč vč. DPH. Bylo nutné narovnat podlahy, položit antistatická linolea, zabudovat nová světla, vytvořit podhledy a hlavně nové elektroinstalace. Nejdražší na vybavení bylo porodní lůžko, které přišlo na 359.300 Kč bez DPH, vyhřívané lůžko pro novorozence na 141.942 Kč (bez DPH) nebo operační světlo 131.000 Kč bez DPH. Stavební práce a úpravy v prostoru přesáhly 520 tisíc Kč bez DPH.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s. poskytuje lůžkovou i ambulantní péči v spádové oblasti se 110 tisíci obyvateli. Vlastníkem 100% akcií je Liberecký kraj. Aktuálně provozuje 347 akutních lůžek, 6 lůžek DIOP a 122 lůžek následné péče. Zaměstnává 827 lidí. Za rok 2013 se zde narodilo 894 dětí. V tomto roce -k 4. 12. 2014, 8:00 hod. zatím 832 dětí).