Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Liberecká oblastní galerie otevřela v jeden den čtyři výstavy

15. 12. 2014

Hned čtyři nové samostatné kolekce představilo vedení Oblastní galerie Liberec ve čtvrtek 10. prosince. Výstavy zabírají pestrou paletu od moderního malířství v období těsně před První republikou, přes návrhy mladých architektů až po videoart.

Vernisáže se zúčastnili také primátor Liberce Tibor Batthyány se svou náměstkyní Karolínou Hrbkovou, a náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová. Primátor a krajská radní Hana Maierová poděkovali Oblastní galerii Liberec za úspěšných prvních deset měsíců v nových reprezentativních prostorách, revitalizovaných Lázních Františka Josefa I., kde již přilákala galerie několik desítek tisíc návštěvníků. Popřáli současně řediteli Janu Randáčkovi, aby zájem lidí přetrvával také v dalších měsících a letech.

Výstava Young Architect Award 2014 představuje soutěžní návrhy mladých architektů do 33 let. Řeší ožehavé téma brownfields, opuštěných a chátrajících bývalých průmyslových či jiných staveb. Vystavené práce nabízejí řešení pro jednotlivé budovy, ale také pro celé areály nebo urbanistické celky.

Další kolekce ze čtveřice nových výstav, jež by mohla přilákat do galerie především mladé lidi, má název Rekurze 1.618. Představuje umělce, kteří se zabývají videoartem a pocházejí především z Londýna a Prahy. Ze strany londýnské scény se jedná o skupinu mladší a střední generace, mezi nimiž zaujímá významné místo poslední laureátka Turnerovy ceny Laure Prouvost. Ze strany scény pražské je generační rozptyl širší.

Z pozoruhodných děl, pocházejících ze sbírek galerie, je sestavena třetí ze čtveřice výstav, nazvaná Paleta ´ismů´. Je zaměřena na umění „ismů“, tedy realismu, impresionismu, symbolismu i secese a dalších směrů, které poznamenaly malířskou tvorbu umělců v letech 1900 – 1918. Navzdory nepoměrně větší výstavní ploše, kterou získala v porovnání se svým starým působištěm galerie v Lázních, by zůstala, nebýt této výstavy, tato díla uschována v depozitáři. Do stálých expozic by se totiž nevešla. Oblastní galerie se proto rozhodla pozoruhodná výtvarná díla postupně představovat v rámci proměnných výstav, a Paleta ísmů´ je první z nich.

Významné životní jubileum výtvarníka Jiřího Nepasického, spjatého od roku 1975 s Libercem, připomíná čtvrtá výstava, nazvaná Dole i nahoře. Jiří Nepasický, narozen v roce 1934, se ve svém životě dokázal prosadit nejen jako malíř, ale také jako sklář, grafik, typograf, kreslíř a dokonce i karikaturista. Jako výtvarník dotvářel architektonické realizace, kupříkladu plastiky pro sídliště v Jablonci nad Nisou, pomník na vojenském hřbitově v Liberci nebo pískovaná okna pro svatební síň v Zábřehu. Velký prostor věnoval ve svém malířském díle letadlům, elegantním kovovým ptákům, kteří splňují věčný sen člověka po volném pohybu prostorem. Výstava nabízí pohled na několik etap tvůrčí činnosti Jiřího Nepasického.

Prohlédnout si nové výstavy budou moci lidé ještě minimálně první dva měsíce příštího roku s výjimkou mladých architektů. Ti se rozloučí s Libercem už 11. ledna 2015.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588