Evropské peníze přispějí na dalších sedm projektů z Libereckého kraje

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

• 22. 12. 2016 10:41

Celkem sedm projektů z Libereckého kraje schválil počátkem prosince monitorovací výbor přeshraničního Programu spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Všichni úspěšní žadatelé si mezi sebe rozdělí schválenou evropskou dotaci ve výši 3.637.976 Eur.

„Monitorovací výbor schvaloval projekty z prioritních os, ve kterých nejsou prostředky ještě vyčerpány. Jedná se o oblast ochrany biologické rozmanitosti a půdy a podpory ekosystémových služeb. Další projektovou oblastí je vzdělávání a odborná příprava a poslední oblastí, ve které jsou peníze, je partnerská spolupráce v rámci společenského života,“ uvádí Radka Loučková Kotasová, radní Libereckého kraje pověřená řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Jeden z projektů, který dostal od monitorovacího výboru podporu, má zlepšit jazykové a interkulturní dovednosti dětí v předškolním věku. Jmenuje se „Společně si hrát, navzájem se učit" a budou na něm spolupracovat okresní sdružení Arbeiterwohlfahrt Kreisverband Oberlausitz e. V. z německého Löbau, mateřská škola Klíček v Novém Boru, město Nový Bor, mateřská škola ve Varnsdorfu a mateřská škola v Dolním Podluží. Předškolní děti z Německa a Česka budou mít možnost naučit se hovořit jazykem svého souseda. Projekt dostane od Evropské unie příspěvek ve výši téměř 600.000 Eur.

Dalším projektem z oblasti vzdělávání je „POKROK.digital - Prakticky orientovaný rozvoj kompetencí v produkční technice v regionech prostřednictvím kooperace.digital". Zapojí se do něj společně Technická univerzita v Drážďanech, Technická univerzita v Liberci, Technická univerzita - Báňská akademie ve Freibergu a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, dále Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Liberci. Cílem projektu je vytvořit digitální platformu jako pilotní systém pro rozšíření studijních možností. Projekt slibuje vylepšení odborných a technických dovedností studentů, posílení jejich praktických schopností a kvalifikaci dalších odborníků zejména pro kovozpracující průmysl. Evropskými prostředky bude podpořen částkou ve výši zhruba 1,1 milionu Eur.

Dalšími podpořenými projekty jsou:

KONEG - koordinační síť euroregionálních skupin, spolupracovat budou Euroregion Nisa a Euroregion Neiße, e.V.

Užitkové rostliny a jejich využití – děti poznávají regionální koloběh surovin, spolupracovat na něm budou Podralský nadační fond ZOD, Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland

Aglomerace Liberec - Zittau: podpora vzájemné spolupráce, rozvoje a prosperity, spolupracovat budou Euroregion Nisa, statutární město Liberec, Stadt Zittau

Zachování saských a českých odrůd ovoce pomocí nových metod - kooperační projekt, spolupracovat budou Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt, Venkovský prostor o.p.s., Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal

Česko-saská literární krajina. Interaktivní mapa s širokými možnostmi využití, spolupracovat na něm budou Technische Universität Dresden, Technická univerzita v Liberci, Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden

Celkem monitorovací výbor schválil společných česko-saských 15 projektů za 18,3 milionů Eur.

Kontaktní místo na Krajském úřadě Libereckého kraje
Pro žadatele z Libereckého kraje je přímo na krajském úřadě zřízeno konzultační místo, konkrétně na odboru regionálního rozvoje a evropských projektů, kde mohou své projektové záměry konzultovat. Ve spolupráci se Společným sekretariátem Dresden jsou žadatelům také nabízeny informační dny. Jak pro žadatele, tak pro příjemce rovněž krajský úřad pořádá semináře.