Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Bilance smrtelných nehod za první tři čtvrtletí – 377 mrtvých

13. 10. 2017
Méně mrtvých automobilistů a chodců, více obětí z řad cyklistů a motocyklistů. Vinou řidičů kamionů zemřelo 7 % všech obětí nehod, nejvíce od r. 2011. V polovině krajů nárůst počtu obětí, nejvíce na jihu Moravy a Plzeňsku. V Liberec

Nehodovost v Libereckém kraji

V Libereckém kraji byli za prvních devět měsíců letošního roku přivoláni policisté k celkem 3 193 nehodám. O život při nich přišlo 18 lidí, dalších 72 utrpělo zranění těžké a 951 lehké. „Oproti stejnému období roku 2016 se počet vyšetřovaných nehod zvýšil o 177, o 4 narostl počet jejich obětí a o 30 počet těch, co utrpěli lehké zranění. Naopak o 18 méně bylo těžce zraněných,“ uvádí Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. Nejvíce mrtvých bylo na Českolipsku, a to 7. Po 4 osobách zemřelo na Semilsku a Jablonecku, 3 na Liberecku. Z celkově 15 usmrcených bylo 6 řidičů automobilů (v jednom případě auta nákladního), 4 motocyklisté, po 2 cyklistech a chodcích a 1 spolujezdec v automobilu.

Řidiči motorových vozidel zavinili 2 473 nehod, lesní zvěř a domácí zvířata 473 střetů. Pomyslnou třetí příčku obsadili řidiči nemotorových vozidel, kteří byli viníky ve 128 případech. Komunikační závada byla příčinou 43 nehod, chodci pak ve 33 případech. „Děti ve věku do 15 let zavinily 32 nehod, v 19 případech jako chodci a ve 13 jako cyklisté. Při těchto nehodách nikdo nepřišel o život, jedna osoba utrpěla těžké zranění,“ říká Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. Alkohol asistoval u 184 nehod, drogy pak u 19. Následkem těchto nehod zemřelo 5 lidí, dalších 7 bylo zraněno těžce a 93 lehce. „V celé České republice zabil alkohol do konce září 22 osob z celkových 377 obětí nehod, tj. 5,8 procenta. V Libereckém kraji to bylo 5 mrtvých z celkově 18, tj. 27,8 procenta. Liberecký kraj se tak stal krajem s nejvyšším podílem obětí nehod s asistencí alkoholu. Druhá příčka patří s velkým odstupem Praze a Pardubickému kraji, kde alkohol usmrtil zhruba desetinu všech obětí dopravních nehod,“ uvádí Roman Budský.   

Jaké byly hlavní příčiny smrtelných nehod v Libereckém kraji?

  • Z podrobnější analýzy nehod vyplývá, že cestující v osobních vozidlech zemřeli ve 4 případech při střetu s jiným vozidlem, jehož příčinou bylo přejetí do protisměru. Další dva řidiči zemřeli v důsledku nezvládnutí řízení a následného nárazu do pevné překážky. Jeden šofér přišel o život při předjíždění po nárazu do vlevo odbočujícího traktoru. Ke třem tragickým případům došlo na Českolipsku, ke třem na Semilsku a k jednomu na Jablonecku. 
  • Řidič nákladního automobilu zemřel nezaviněně při kuriózní nehodě, kdy kvůli silnému poryvu větru spadl na kabinu jeho vozu vzrostlý strom. Jeho vůz následně přejel do protisměru a levou částí kabiny narazil do dalšího velkého stromu. Řidič byl na místě usmrcen. K nehodě došlo na Českolipsku.
  • Motocyklisté zemřeli ve třech případech v důsledku nezvládnutí řízení (v jednom případě byla jasnou příčinou nepřiměřená rychlost jízdy), v jednom případě při předjíždění osobního automobilu odbočujícího vlevo a konečně pátý motocyklista doplatil na to, že mu nákladní automobil nedal přednost v jízdě. Dva motocyklisté zemřeli na Liberecku, dva na Českolipsku a jeden na Jablonecku.
  • Jeden z chodců zemřel v noci po střetu s osobním automobilem. Šetřením bylo prokázáno, že nebyl označen reflexními doplňky. Druhou chodkyni usmrtil nákladní automobil při couvání. Třetí chodkyně přišlo o život po střetu s odbočujícím kamionem s návěsem. K uvedeným tragickým nehodám došlo na Semilsku, Českolipsku a Jablonecku.
  • Oba cyklisté zemřeli při nehodě bez účasti jiného účastníka silničního provozu. V obou případech z důvodu nezvládnutí řízení a následného pádu na silnici či nárazu do sloupu elektrického vedení. K nehodám došlo na Jablonecku a Semilsku.

Ze všech 18 usmrcených byly 4 ženy (2 chodkyně a 2 řidičky osobního automobilu) a 14 mužů. Dvě osoby byly ve věku do 25 let, 4 ve věku 25-35, 2 ve věku 35-45 let, 3 ve věku 45-55, 4 ve věku 55-65 let a tři v seniorském věku. "Dlouhodobě sledujeme statistiky závažné dopravní nehodovosti a podle nich plánujeme naše preventivní kroky. V nadcházejícím období nás čeká několik aktivit věnovaných viditelnosti a také představení pro mladé a začínající řidiče,“ uzavírá Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek. 

Bližší informace podají:

Roman Budský
Tým silniční bezpečnosti
dopravní expert   
tel.: 776 195 576
e-mail: budsky.roman@volny.cz

Jan Polák
koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje
tel.: 776 844 388
e-mail:  jan.polak@bezpecnenasilnicich.cz

Bc. Žitná (Dědková) Markéta
marketa.zitna@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624