ať víme, jak to na našem webu žije?

Rada Libereckého kraje rozhodla o poskytnutí dotace na zkvalitnění služeb liberecké knihovny

04. 04. 2018

Liberecký kraj získal dotaci z Integrovaného operačního programu na projekt „Knihovna Liberec – zkvalitnění ochrany a zpřístupnění knihovního fondu a jeho prezentace“. Na svém včerejším zasedání s rozhodnutím o poskytnutí dotace souhlasila Rada Libereckého kraje. Celková částka projektu 37.061.486 Kč (z toho dotace 33.104.410 Kč) bude využita především na zvýšení dostupnosti knihovního fondu pro návštěvníky a ochranu důležitých dokumentů.

Cílem zmíněného projektu je ochrana knihovních fondů a kulturního dědictví. Návštěvníci knihovny budou mít snadnější přístup k dokumentům či archivním materiálům. V rámci projektu dojde především k rekonstrukci částí budovy Krajské vědecké knihovny v Liberci, která proběhne při letních odstávkách knihovny (vždy červenec–srpen 2018 a 2019). Jedná se o opravu střechy, WC pro návštěvníky, výměnu osvětlení, koberců, dále pak vybudování kolektivní studovny, pořízení části nového zařízení a vybavení nebo zajištění vhodných podmínek pro deponování vzácných historických dokumentů (klimatizace trezoru pro vzácné dokumenty). Informace nejen o činnosti knihovny budou prezentovány na nových LED tabulích nad hlavním vchodem. Součástí projektu je také lepší zabezpečení jednotlivých knih díky novějším technologiím.

„Získané prostředky výrazně pomohou zmodernizovat jak interiér knihovny, tak také zpřístupnit vybrané dokumenty. Některé nebylo možné, vzhledem k jejich unikátnosti a stavu, dosud zájemcům představit. Nyní budou restaurovány a digitalizovány. Návštěvník bude mít díky tomu možnost v moderním designovém prostředí využít dalších kvalitních služeb knihovny,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.

Finanční částku 33.104.410,29 Kč poskytne Integrovaný regionálního operační program. „Dodržení podmínek dotace a administraci projektu zajistí odbor regionálního rozvoje a evropských projektů ve spolupráci resortem kultury a ekonomickým odborem. Rovněž budeme spolupracovat s odborníky z liberecké knihovny,“ dodala Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Termíny projektu jsou následující:

Realizace akce stanovená poskytovatelem – ukončení ke dni 30. dubna 2021

Financování akce – ukončení ke dni 31. října 2021