Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Sedmá Lípa Cantantes opět ocenila pěvecké mládí

02. 03. 2020

Své vítěze již zná sedmý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou pořádá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ve spolupráci se Základní uměleckou školou České Lípě. V pátek 28. února se uskutečnila soutěžní klání v pěti kategoriích, v nichž spolu změřily síly na tři desítky malých a mladých zpěváků tříbících svůj pěvecký talent na základních uměleckých školách v Libereckém a Ústeckém kraji.

Porota v čele s profesorkou Annou Hlavenkovou ocenila celkem jedenáct zpěváků a jednu pěveckou dvojici. Celkové prvenství a ocenění starostky České Lípy  a statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitky Volfové získal letos s přehledem nový objev – Vojtěch Kosnar z Turnova. Originální ceny do soutěže opět věnovala sklárna TGK.

Náročné celodenní soutěžní klání završilo slavnostní vyhlášení vítězů a koncert, na němž se představili ti nejlepší za doprovodu svých korepetitorů. S přihlédnutím na náročnou doprovazečskou práci přistoupila ZUŠ Česká Lípa i letos k jejich ocenění, zvláštní cenu si tentokrát odnesla Alexandra Pallasová ze ZUŠ Litoměřice.

Hlavními vítězi však byli mladí zpěváci. V kategorii nejmladších zpěváků do devíti let porotu již potřetí v řadě přesvědčila českolipská reprezentantka Amálie Novotná, která odstartovala koncertní tečku soutěže roztomilou písní Přemysla Kočího Kůže. Druhé místo putovalo do Železného Brodu přesvědčivé Evě Hujerová, na třetím místě se umístila Adéla Šmejcová z Lomnice nad Popelkou. V kategorii do dvanácti let porota letos první místo neudělila, na druhém však skončila další reprezentantka České Lípy Kristýna Drábová, která si pro své vystoupení vybrala píseň z odkazu Leoše Janáčka, a třetí cenu si odnesla Viola Guidová z Duchcova.

Ve třetí kategorii do patnácti let zazářil objev letošního ročníku – turnovský Vojtěch Kosnar, který se sebevědomě ujal interpretace písní Dvořáka a Martinů. Druhé místo obsadila Barbora Hrdinová z Lomnice nad Popelkou, která si připravila Pstruha od Franze Schuberta. Lomnice nad Popelkou bodovala i na třetím místě, a to díky Adamovi Bratršovskému, který netradičně sáhl do dílny Jiřího Šlitra a publikum pobavil písní Dobře placená procházka. V kategorii do 18 let zvítězila litoměřická reprezentantka Marie Kirschnerová, jejíž jasný soprán si publikum mohlo vychutnat ve Scarlatiho písní Se Florinda či v Klusákově úpravě lidové písně Sedí sokol na javori. Druhá cena putovala do Turnova k Sáře Franzové a na třetí pozici se umístila zástupkyně liberecké ZUŠ Lenka Holá.

V komorní kategorii se v letošním roce na soutěž přihlásilo pouze jedno duo, které soutěžilo i v loňském roce, a to českolipské dívky Amálie Novotná a Lýdie Kreisingerová, které obsadily druhé místo.  

Ceny v dílčích kategoriích i letos doplnily pouze dvě zvláštní ceny. Cenu ZUŠ udílenou za mimořádnou interpretaci české lidové písně si letos odnesla nadějná Marie Kirschnerová z Litoměřic. Cenu starostky města Česká Lípa pro absolutní vítěze si odnesl sympatický Vojtěch Kosnar z Turnova, který porotu přesvědčil intonačně jistým a sebevědomým výkonem.
 

TZ: Lípa Cantantes

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324