Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Senioři v libereckém Františkově se dočkají hezčí zahrady

Senioři v libereckém Františkově se dočkají hezčí zahrady

autor: Lucie Fürstová

04. 03. 2020

Liberecký kraj se snaží vylepšovat budovy svých příspěvkových organizací, ale nezapomíná ani na jejich okolí. Revitalizace se na konci tohoto roku dočká zahrada u Domu seniorů Liberec–Františkov. Kromě jiného zde bude obnovené malé jezírko. Projekt vyjde na bezmála 1,9 milionu korun, z čehož zhruba půlmilionu pokryje dotace z Ministerstva životního prostředí České republiky.

S pracemi by se mělo vzhledem k vegetačnímu období začít na podzim tohoto roku. Celkem 10 stromů bude muset být vzhledem k jejich špatnému stavu pokáceno. Současně bude odstraněno 8 pařezů. Ošetřeno bude dalších 73 kusů stávajících dřevin a nově vysazeno bude 70 stromů, 2 jehličnaté, 41 listnatých a 27 solitérních keřů.

„Zahrada slouží seniorům z domova jako místo odpočinku. Chodí sem také posedět se svými rodinnými příslušníky. Protože bychom byli rádi, aby naši senioři relaxovali v pěkném přírodním prostředí, začali jsme s kultivací zahrady už vloni, kdy tu nechal kraj postavit nový zahradní altán. Součástí revitalizace bude úprava malé vodní plochy, nyní vyschlého jezírka a jeho okolí, a doplnění tří laviček v prostoru zahrady,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Jezírko by mělo podle projektu sloužit i k zadržování vody v krajině. Pozemek leží v kopci a přes den je veřejně přístupný. Chodí sem pravidelně například pejskaři a v zimě na svahu sáňkují děti, které sem chodí i z mateřských škol se svými učitelkami. Zahrada je přístupná bránou od domova a tzv. spodní branou z ulice od zahrádkářské kolonie. Na noc se obě brány zamykají. Lidé z okolí sem budou mít tedy přístup i po dokončení revitalizace.

„Projekt počítá s rozvojovou péčí o novou výsadbu po dobu dalších tří let. Bude zde také vysázen nový trávník, postaven nový drátěný plot a vytvořen nový květinový záhon v délce deseti metrů. U jezírka vznikne krátké molo a zpevněný chodník,“ doplnil Pavel Svoboda.

Liberecký kraj plánuje revitalizaci zeleně také v zahradách Domova důchodců Jindřichovice pod Smrkem, p. o. V současné době probíhá příprava výběrového řízení na firmu, která práce provede. Kraj se současně uchází o dotaci na revitalizaci zeleně v areálu Domova důchodců Sloup v Čechách, p. o. Žádost dosud není vyhodnocena.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307