Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Frýdlantští zastupitelé řekli ano vstupu města mezi akcionáře krajské nemocnice

12. 11. 2021

Město Frýdlant se stane akcionářem Krajské nemocnice Liberec, a.s. Schválením všech potřebných dokumentů o tom ve středu 10. listopadu 2021 rozhodli na mimořádném jednání zastupitelé města Frýdlant. Město Frýdlant do akciové společnosti vloží část budov v areálu frýdlantské nemocnice, kterou od července 2019 Krajská nemocnice Liberec, a.s. (KNL) provozuje. Budovy nicméně byly až doposud v majetku města. Vstup Frýdlantu mezi akcionáře KNL je výhodný především proto, že se jím může mimo jiné zjednodušit financování investic, či plánování rozvoje poskytované zdravotní péče.

„K tomuto momentu směřovalo veškeré naše úsilí od roku 2015, tedy od chvíle, kdy dřívější majitel nemocnice, Euroclinicum, respektive EUC, začalo omezovat zdravotní služby ve frýdlantské nemocnici. Od té doby jsme usilovně hledali řešení, jak zdravotní obslužnost na Frýdlantsku udržet a to v rozsahu, který požadujeme. První zásadní krok se v tomto povedl v roce 2019, kdy nemocnici od EUC odkoupila díky Libereckému kraji Krajská nemocnice Liberec. Druhý zásadní krok jsme učinili teď, vstupem města mezi akcionáře nemocnice. Byl to dlouhý boj, ale stál za to,“ říká starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

„Vstupem Frýdlantu mezi akcionářek KNL se bezesporu zvýší jistota poskytování zdravotní péče pro obyvatelstvo Frýdlantu a Frýdlantska. K optimálnímu stavu a rozsahu zajištění zdravotních služeb, které byly definovány v Memorandu uzavřeném v roce 2018, je ale potřeba ještě zajistit financování rekonstrukce areálu, který KNL přebírá. Město Frýdlant opakovaně žádalo o finanční pomoc ostatní obce a města Frýdlantska, až na několik výjimek však bylo jejich stanovisko odmítavé. Zajistit a prosadit dostavbu a rekonstrukci areálu, aby byl dostatečně technicky vybaven a poskytoval zázemí pro požadované obory, tak bude velkým úkolem pro Liberecký kraj, ostatní akcionáře a management nemocnice,“ říká místostarosta Frýdlantu a náměstek hejtmana Dan Ramzer. Ten zároveň děkuje všem aktérům, kteří přechod majetku města do akcionářské struktury KNL a.s. garantovali a zajistili.

Město Frýdlant do KNL vloží všechny budovy, o které mělo vedení nemocnice zájem. „Budou to všechny budovy vyjma té čelní, tedy budovy staré chirurgie, dále nám pak zůstane budova bývalé gynekologie a nefunkční budova kotelny, ‘’ vypočítává starosta Frýdlantu. Nemocnice o ně nemá zájem z toho důvodu, že si po plánované rekonstrukci současné hlavní budovy a budovy bývalého dětského oddělení s převedenými budovami plně vystačí. „Připravovaný projekt na přestavbu objektů v areálu nemocnice počítá s rekonstrukcí a dostavbou bývalého dětského oddělení a přestavbou hlavní budovy lůžkových oddělení. Dojde také k přesunům. Laboratoř z přízemí hlavní budovy bude umístěna do zrekonstruovaného objektu bývalého dětského oddělení, v uvolněných prostorách pak vznikne třetí lůžkové oddělení. Dojde také k dalším úpravám v uspořádání nemocnice, které výrazně zefektivní práci a pohyb zdravotníků a pacientů,“ uzavírá Jiří Stodůlka.

TZ Města Frýdlant

Blanka Freiwilligová
odborný zaměstnanec oddělení tiskového a vnějších vztahů
blanka.freiwilligova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226326