ať víme, jak to na našem webu žije?

Sedmý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes přivítá na tři desítky účastníků

25. 02. 2020

Sedmý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa, se uskuteční v pátek 28. února na českolipské Základní umělecké škole Je určena dětem a mladistvým mezi 7-25 lety z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému nebo komornímu zpěvu na základních uměleckých školách. Předsedkyní poroty bude stejně jako ve všech uplynulých ročnících renomovaná operní pěvkyně a profesorka Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. Letos se přihlásily Přihlášeno je letos na tři desítky účastníků ze základních uměleckých škol od Litvínova až po Lomnici nad Popelkou.

V porotě dále zasedne sopranistka Anna Hlavenková (Konzervatoř Teplice), úspěšná koncertní i operní pěvkyně věnující se autentické interpretaci staré hudby, repertoáru klasicistnímu i soudobým kompozicím či lidové hudbě ve spolupráci s Musicou Bohemicou. Nově v porotě zasedne český operní pěvec, basbarytonista a herec Radek Krejčí, který působí v angažmá Severočeského divadla v Ústí nad Labem a věnuje se i koncertní činnosti. V porotě nebude chybět ani zakladatel a ředitel MHF Lípa Musica a současně tenorista Martin Prokeš. Domovské město Česká Lípa bude reprezentovat uvolněný radní pro kulturu a cestovní ruch Michal Prokop.

Cílem soutěže je podpořit zájem mladých lidí o klasický zpěv, interpretaci písní českých i světových autorů a vytvořit příležitostí pro talentované žáky k porovnání jejich dovedností a získání prvních koncertních zkušeností. Soutěžní klání je vypsáno v kategoriích sólový a komorní zpěv dle věku adeptů. Nižší věkové kategorie sólového zpěvu a komorní zpěv bude hodnocena jednokolově, sólový zpěv od 13 do 25 let věku pak dvoukolově. Soutěžní repertoár tvoří lidové, umělé písně a árie s klavírním či jiným instrumentálním doprovodem, které soutěžící musí přednést z paměti. Vyloučeny jsou písně populární. K nejvíce obsazeným patří letos kategorie nejmladších zpěváků do 9 resp. 12 let, komorní zpěv bude letos reprezentovat jen českolipské duo.

Ve všech kategoriích budou uděleny první tři ceny. Mezinárodní festival Lípa Musica věnuje do soutěže finanční částku 6 500,-Kč, která bude rozdělena mezi vítěze, a poukaz v hodnotě 500 Kč na odběr vstupenek na MHF Lípa Musica 2020. Porota dále uděluje mimořádnou Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně, Cenu starostky města Česká Lípa pro absolutního vítěze a Cenu Pavly Šimkové za muzikální projev v komorním zpěvu.

Součástí slavnostního vyhlášení po ukončení celé soutěže bude slavnostní koncert vítězů a oceněných. Koncert se bude konat tentýž den, tj. v pátek 28. 2. od 18 hodin ve Foyer ZUŠ Česká Lípa a bude opět volně přístupný veřejnosti.

TZ: Lípa Musica

Jan Mikulička