Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Delegace Libereckého kraje jednala v Taipei o spolupráci na obchodním a pracovním trhu a navštívila EXPO 2010

26. 07. 2010

 

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD), statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová, (za SOS) náměstek hejtmana Vít Příkaský a radní LK Zdeněk Bursa (oba ČSSD) navštívili ve dnech 18. – 22. července 2010 město Taipei v Čínské republice – Tchaj-wanu. V rámci zahraniční cesty využili zástupci Libereckého kraje pozvání Ministerstva zahraničí ČR a ve dnech 14. – 17. července navštívili světovou výstavu EXPO v Šanghaji, kde je v rámci pavilonu ČR umístěna také expozice Libereckého kraje.

Na programu návštěvy v Taipei, která navazovala na jednání uskutečněné 29. října 2009 v Liberci, byla řada jednání a schůzek, kdy zástupci Libereckého kraje společně s tchaiwanskou stranou projednali možnosti spolupráce na obchodním i pracovním trhu.

„Setkali jsme se  starostou města Taipei Lung-Bin Hau a vedoucími odborů ekonomického rozvoje, informací, turismu a kulturních záležitostí, navštívili resort mezinárodní spolupráce, ministerstvo ekonomických záležitostí,  podnikatelský inkubátor, tchajwanskou radu pro rozvoj zahraničního obchodu a další,“ informovala Lidie Vajnerová s tím, že delegaci doprovázel Juraj Koudelka, který zastupuje zájmy České republiky v Taipei.

Hejtman a krajští si také prohlédli původně armádní všeobecnou nemocnici Tri-service a další městská zařízení.

„Získané poznatky a informace chceme využít ve prospěch podnikatelské sféry a cestovního ruchu v našem kraji,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana.

V sobotu 17. července se na Všeobecné světové výstavě EXPO, kde vystavuje ve 256 pavilónech 180 zemí a národů, uskutečnilo slavnostní zahájení Dne českých regionů. Zúčastnili se velvyslanec České republiky v Číně, J. E. Libor Sečka, generální komisař Pavel Antonín Stehlík, hejtmanky Milada Emmerová (Plzeňský kraj) a Jana Vaňhová (Ústecký kraj) a hejtmani Stanislav Eichler (Liberecký kraj) a Josef Novotný (Karlovarský kraj) a delegace Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Vedle třicítky krajských zastupitelů z šesti krajů zde nechyběli také zástupci regionálních hospodářských komor a podnikatelé.

„Pod heslem “Lepší život – lepší město“ na Expu 2010 se v rámci české expozice prezentuje všech 14 krajů. Liberecký kraj reprezentují nanovlákna firmy Elmarco.“ řekla náměstkyně hejtmana s tím, že mezi čtrnácti propagovanými místy České republiky Centrálou cestovního ruchu ČR - CzechTourismu patří i horský hotel Ještěd.

„Pochlubit se může Liberecký kraji tím, že expozici českého pavilónu, který  má plochu 2 000 metrů čtverečních, navrhla a společně se společností FilmDekor postavila liberecká projektová kancelář SIAL,“ doplnila s tím, že interiér pavilonu na EXPO 2010 je koncipován jako mírně zvlněná typická česká krajina, nad níž se v symbióze s přírodou vznášejí pomyslná města chránící „plody civilizace“. V kaleidoskopu perel České republiky se prostřednictvím 25 unikátů představují téměř všechny regiony a různé kraje.

Kraje se v režii CzechTourismu představují v českém pavilonu jako ideální turistická destinace - návštěvníci navíc mohou ochutnat místní speciality a shlédnout ukázky z taneční a hudební tvorby: na pódiu Evropského náměstí před českým pavilonem se střídá folklórní hudba a tanec skupiny Iršava, české písně 30. let hudební skupiny Těžká pára a moderní kombinace klasické a beatové hudby v podání houslistky a zpěvačky Ziny.

Zájem čínských návštěvníků, jichž přišlo již přes tři milióny, překonává očekávání jednotlivých zástupců krajských úřadů i odhady CzechTourism. Pořadatelé očekávají až 8 miliónů návštěvníků, což překoná všechny rekordy účasti na světových výstavách.Multimedia Hall Česko se prezentuje například speciální formou ochutnávek regionálních specialit a pokrmů. Návštěvníci zde poznávají jihomoravská vína, pivo Radegast a Staropramen, dále pak Starou mysliveckou a pardubické perníčky. V  české restauraci zase ochutnávají například Becherovku a Budějovický Budvar, které jsou díky distributorům v Číně trvale zastoupeny.

„Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že čínští turisté patří z pohledu příjezdového cestovního ruchu mezi zahraniční klientelu s vysokou dynamikou růstu. Loni jich do Česka přijelo kolem 62 tisíc, zatímco například počet turistů z Německa klesá,“upozornila na význam propagace České republiky a Libereckého kraje v netradičních destinacích Lidie Vajnerová s tím, že zatímco v roce 2009 požádalo o vízum do Česka 12 tisíc taipeiců, letos za půl roku už žádalo 20 tisíc turistů.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588