Dvořákův hudební festival začal na Sychrově vystoupením pěveckého sboru z Turnova a orchestru Pavla Haase

• 07. 06. 2010 17:49

Maratón koncertů a hudebně zábavných pořadů v rámci 55. ročníku Dvořákova hudebního festivalu zahájili 5. června na Státním zámku Sychrov hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová společně se starostkou Turnova Hanou Maierovou.  Návštěvníci vyslechli koncert Komorního orchestru Pavla Haase.

Ještě předtím u pamětní desky zazpíval Pěvecký sbor Antonín Dvořák z Turnova, který zde vystoupil, jak zdůraznila starostka Turnova Hana Maierová, již po pětapadesáté.

„Pěvecký sbor Antonín Dvořák má úctyhodnou historii. Jako Zpěvácký spolek byl založen v Turnově v roce 1861. Jméno Mistra Antonína Dvořáka se do názvu dostalo po jeho úmrtí v roce 1904. U příležitosti 110. výročí narození Antonína Dvořáka byla v červnu roku 1951 odhalena Mistrova pamětní deska na Sychrově a začala se odvíjet tradice hudebních festivalů Dvořákův Turnov a Sychrov, která trvá dodnes,“ řekla mimo jiné starostka s tím, že současným sbormistrem je Bohuslav Lédl.

Festival se stejně jako vloni snaží přilákat širší posluchačskou veřejnost, a je proto koncipován jako vícežánrový s dominací klasické hudby a tvorby Antonína Dvořáka.

„Těšit se lze na Jiřího Stivína a Jazz Quartet, který vystoupí mimo jiné 8. června od 19 hodin v Centru Babylon v Liberci, poté i  v Masarykově divadle v Jičíně, a dále na skupiny Hradišťan, Jablkoň a další. V oblasti klasické hudby lze slyšet hvězdnou sopranistku Markétu Mátlovou, Smetanovu „Mou vlast“, Sukovu „Pohádku“, Griegova“Peera Gynta“, „Milostné tóny v české lyrice“ v Hořicích nebo hvězdného českého varhaníka Aleše Bártů v Nové Pace. Nebudou chybět ani herci z Národního či Vinohradského divadla a jiných scén jako například Taťjána Medvecká, Václav Postránecký, Valérie Zawadská, Jan Šťastný, Saša Rašilov či Alfréd Strejček. S nimi vystoupí v literárně hudebních pořadech například Wihanovo kvarteto, kvarteto, Ensemble Martinů a další,“ vypočítal namátkou Miroslav Matějka, ředitel pořádající společnosti České doteky hudby EM-Art,o.p.s. a připomněl, že další koncerty v Liberci jsou 9. 6. v kostele sv. Antonína v Liberci (Pěvecký sbor Ještěd – Mše Antonína Dvořáka) a 18. 6. v Tropické zahradě Centra Babylon v Liberci (Gran Duetto Concertante a Valérie Zawadská a Saša Rašilov – Písně slunné Itálie).

Dvořákův Turnov a Sychrov by se měl podle něj i v příštích letech rozšiřovat.

„Chceme také, aby zazněly koncerty například také v Břeclavi, Litoměřicích, Havlíčkově Brodě a budeme jednat s Českou Lípou, Poděbrady, Hejnicemi i Litoměřicemi,“ dodal.

Dvořákův cestovní pas = sleva na vstupenky do kulturních památek

Navíc každý, kdo si zakoupí vstupenku na festivalový koncert, obdrží kupón na slevu na vstup do vybraných památek, atrakcí či jiných zajímavých míst (Muzeum v Turnově, zcela nové koupaliště v Mladé Boleslavi, vodní atrakce Libereckého Babylonu, slevu na pobyty v Lázních Bohdaneč, ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, Valdštejnovu Loggii v Jičíně, zámek na Sychrově atd.).

Permanentka na všech 22 koncertů a akcí v 17 městech Libereckého, Stojí 360 Kč a v letošním roce rovněž speciální permanentka na vybrané koncerty za 260,- Kč, které jsou k dostání ve všech předprodejích TicketArt či na E:dvorakfest@ceskedotekyhudby.cz

Festival pokračuje v 21 vystoupeními v 17 městech tří krajů, Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského, do 26. června.

Přehled programů

Město