Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa: Kritika radního Ziky je historická epopej

26. 07. 2010

 

Se zájmem jsem si přečetl historickou epopej autora, předsedy klubu zastupitelů ODS

Radima Ziky uveřejněnou v deníku Právo a Parlamentních listech.

 

Pokud by se skutečně jednalo o umělecké dílo, musel bych se pousmát a pogratulovat autorovi. Bohužel se současná krajská opozice ani po necelých dvou letech nedokázala vyrovnat s drtivou porážkou v krajských volbách 2008 a způsob psané nebo verbální komunikace tomu zcela odpovídá.

 

Na téma půlmiliardového úvěru se toho od zhruba poloviny roku 2009, kdy se o kritickém stavu mostů na silnicích II. a III. tříd začalo mluvit a kdy o něm resort dopravy LK informoval zastupitelstvo LK, namluvilo a napsalo dost a dost. Náměstek hejtmana Martin Sepp více než rok informuje celou veřejnost LK o nutnosti oprav silnic a zejména mostů a právě tato veřejnost volá po nápravě. Počty lidí, kteří se aktivně podíleli na hledání řešení financování, se dají počítat na desítky, o počtech schůzek, na kterých se tato řešení hledala,ani nemluvě. Marně byste však v těchto výčtech hledali kohokoli z opozice, té, která je teď tak slyšet a která byla opakovaně ke spolupráci vyzvána.

 

Ve svém výletu do minulosti, současnosti i budoucnosti se pan Zika pozapomněl zmínit o 750 milionovém úvěru, který si brala jeho krajská vláda na opravu silnic a který nás zatíží téměř 80 miliony splátek ročně. Kritizujeme je za to? Ne, naopak to bereme jako nezbytný fakt, popereme se s tím a nebudeme si lacině brát jako štít školy a sociální oblast. Ohánění se hospodářským přebytkem roku 2008 (pro čtenáře rozuměj peníze, které zbyly z rozpočtu do dalšího roku) je ještě lacinější. Trošku (a určitě ne úmyslně) se pan Zika pozapomněl zmínit o tom, že LK dostal o více než 300 milionů méně na daňových příjmech, že velká část hospodářského výsledku jeho krajské vlády byla použita na závazky akcí, které se uskutečnily v roce 2008 a platit se musely až v roce 2009, tedy z rozpočtu tolik kritizované sociálně demokratické vlády. Také kupovat Ještěd za 100 milionů v době krize, v době kdy by tyto prostředky chyběly právě na silnice, školy, zdravotnictví, kulturu, sociální služby a další, je nesmysl. Více než rok jednáme se současným vlastníkem a v současné době je další krok na straně Radiokomunikací.

 

Nejsem, a ani nebudu, příznivcem debat a polemiky přes média a tak na další předvolební mlžení a polopravdy nehodlám takto reagovat, pokud to nebude nutné. Naopak jsem schopen se kdykoli, kdekoli a s kterýmkoli opozičním politikem utkat v přímém rozhovoru, a pak ať si čtenář nebo divák sám udělá obrázek o věrohodnosti faktů a nikoli zkreslených domněnek.

 

Zdeněk Bursa, radní LK pro ekonomiku, předseda klubu zastupitelů ČSSD

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588