Náměstek hejtmana LK Radek Cikl ukončil ODM 2010 - Liberecký kraj první

Šírová Květa

• 06. 02. 2010 09:54

Náměstek hejtmana LK pro mládež, tělovýchovu a sport Radek Cikl slavnostně ukončil pětidenní Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010 v Libereckém kraji. Na závěrečném pátečním ceremoniálu předal trofej výpravě kraje, která získala největší počet bodů.

„Byla to pro mě velmi milá povinnost, už jenom proto, že trofej zůstala doma,“ řekl Radek Cikl.

Liberecký kraj se počtvrté za sebou stal nejúspěšnějším krajem zimních olympiád dětí a mládeže. V jedenácti soutěžních disciplínách domácí závodníci získali 24 zlatých, 16 stříbrných a 13 bronzových medailí. V celkovém bodování krajů obdržel 175 bodů.

Při slavnostním odpoledni byly předány ještě další ceny. První tři ceny předal radní LK Pavel Petráček vítězům výtvarné soutěže - 1. Zlínský kraj, 2. Kraj Vysočina, 3. Karlovarský kraj.

Komise složená ze zástupců Českého olympijského výboru a organizátorů ODM 2010 se rozhodla udělit za mimořádný čin překračující hranice běžné sportovní etiky Cenu Fair play trenérovi biatlonové výpravy Jihomoravského kraje Vítu Effenberkovi. Stalo se tak na základě jeho gesta při závodu s hromadným startem, kdy se při startu mladších žákyň zlomilo vázání Tereze Papouškové ze Středočeského kraje, ale trenér Effenberk jí neprodleně a nezištně poskytl svou lyži. V průběhu závěrečného ceremoniálu mu cenu předal místopředseda Českého olympijského výboru Josef Dovalil.

Závěr ceremoniálu patřil náměstkům hejtmana pro školství, tělovýchovu a sport Libereckého a Olomouckého kraje. Radek Cikl (LK) předal vlajku ODM Radovanu Rošťákovi (OK). Olomoucký kraj tak převzal štafetu v pořádání Olympiády dětí a mládeže (letní) v roce 2011.

Poslední hrací den patřil hokejovým turnajům, zlato putuje do Moravskoslezského kraje. Ve Svijanské aréně se hrál zápas o páté a třetí místo. V Tipsport areně se pak odehrálo velké finále mezi Zlínským a Moravskoslezským krajem. V dramatickém finále hokejového turnaje zvítězil Moravskoslezský kraj díky skóre 9:5.

Zlínští na cestě do finále vyhráli vše, co se dá. Inkasovali jen čtyři branky a v žádném zápase nedostali více než jeden gól. To moravskoslezský výběr sice dvakrát remizoval a do finále proklouzl na úkor Plzeňského kraje jen díky famóznímu skóre 27:7. V derby pak Moravskoslezský kraj zlínský výběr přestřílel.

„Já i celý tým jsme šťastní, že to takhle dopadlo. Byl to skvělý zápas, v němž rozhodla hlavně druhá třetina, v níž jsme dali tři góly těsně za sebou. Výhru určitě oslavíme, i když jsme si taky prožili nějaká zranění a bolístky,“ svěřoval se kapitán vítězů a zároveň nejlepší obránce turnaje Jan Štencel. "S výsledkem jsem samozřejmě moc spokojený. Bylo to klasické finále. Na začátku trochu nervozity, ale pak začaly padat góly," řekl po zápase Darek Stránský, trenér vítězného týmu.

Pětkrát zlatý Matouš

Dvanáctiletý Matouš Bělohorský z Liberce hraje hokej za Bílé Tygry a během dvou dnů dokázal v rychlobruslařské soutěži takřka nemožné – získal všech pět zlatých medailí! Stal se tak jedním z borců letošních Her. „Vůbec jsem to nečekal. Všichni mi říkali, že nejdůležitější je start. Tak jsem se pokaždé snažil vyrazit jako první, a když se někdo za mnou blížil, tak stačilo pak jen přidat,“ okomentoval svůj triumf Matouš Bělohorský.

Kam na ODM 2012

Hry V. zimní olympiády dětí a mládeže se uskuteční v roce 2012. Který kraj se však nakonec stane jejich hostitelem, není jisté. Kandidátů na pořadatelství této vrcholné sportovní soutěže České republiky pro žáky druhého stupně přibývá. Předběžně zatím deklarovali svůj zájem o organizaci soutěže zástupci hned tří krajů - Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského.

Bodování krajů na ODM 2010

STC

ULK

ZLK

Výsledky ze dne 5. 2. 2010:

Výtvarná soutěž: 1. Filip Bařinka (ZLK), 2. Aneta Málková (VYS), 3. Jaroslava Francisková (KVK)

Lední hokej

Skupina A

1. Zlínský                     22:4     12

2. Vysočina                 13:9     8

3. Jihomoravský           12:17   7

4. Ústecký                   10:13   4

5. Olomoucký              12:15   4

6. Liberecký                13:23   4

7. Praha                       16:17   3

Skupina B

1. Moravskoslezský     27:7     8

2. Plzeňský                  20:7     8

3. Jihočeský                 10:12   6

4. Karlovarský             16:13   5

5. Středočeský            10:9     5

6. Královéhradecký     6:14     4

7. Pardubický              6:33     0

Zápas o 5. místo

Jihomoravský – Plzeňský 5:3 (0:0, 2:2, 3:1), branky: Venclík 2, Račický, Zbořil, Kupčík – Andrlík, Uhlík, Zdrha

Zápas o 3. místo

Vysočina – Jihočeský 1:5 (1:0, 0:1, 0:4), branky: Beránek – Pašek 2, Indrák, Ruda, Prokeš

Finále:

Moravskoslezský - Zlínský 9:5 (2:1, 4:3, 3:1), branky: Zdráhal 3, Rimmel 2, Churý, Sysala, Rohovský, Kafka - Pokorný 3, Dalajka, Galuška.

Více informací o ODM 2010 včetně kompletních výsledků naleznete na webových stránkách: www.olympic.cz/odm2010.