ať víme, jak to na našem webu žije?

Radní LK Jaroslav Podzimek předal ceny vítězům projektu Třídíme ve škole

05. 02. 2010

V multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje předal radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek výhry žákům škol Liberecka, kteří se zúčastnili pilotního projektu škol zaměřeného na třídění odpadů na školách „Třídíme ve škole 2009“

Žáci a studenti během třech měsíců plnili úkoly, které nalezli na webových stránkách www.tridimeveskole.cz a měli možnost zúčastnit se zajímavých exkurzí.

„Hlavním smyslem školního projektu je přiblížení problematiky třídění odpadů žákům a pedagogům formou přímé praxe. Školní program má za cíl třídit odpady v místě jejich vzniku, v tomto případě ve škole. Tímto způsobem by si měli všichni účastníci projektu v praxi vyzkoušet třídění odpadů a získané zkušenosti přenášet do domácností. Doprovodným cílem je snížení produkce netříděného, směsného komunálního odpadu,“ řekl radní Jaroslav Podzimek.

Součástí vyhlášení byly citace nejlepších povídek, příběhů či básniček z Literární soutěže, a promítání PowerPoint prezentací na téma Jak třídíme v naší škole. Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích Literární soutěž, vědomostní kvíz a powerpoint prezentace.

Celkové výsledky soutěže:

Literární soutěž

1. Michaela Lisá - ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou

2. Barbora Pelcová - ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou

3. Kateřina Mašková - ZŠ Tanvald

Vědomostní kvíz

1. Tým - ZŠ Hrádek nad Nisou

2. Ekotým ZŠ Slovanka, Česká Lípa - Pavel Konrád + Filip Kumpolt 8.tř, Dominik Plachý, Kája Jelínková a Sabina Baková 4.tř.  Jiří Havlíček 3.tř. Míša Grobarčíková 5.tř. Marek Andrášek 6.tř.

3. Tým - Obchodní akademie, hotelová škola a střední odborná škola Turnov

Powerpoint prezentace

1. Tým - Lisá Michaela, Stehlík Miroslav, Červeňáková Božena, Papayová Míša, Novotný Ondra, Vránová Lucka -ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou

2. Tým - Obchodní akademie, hotelová škola a střední odborná škola Turnov

3. Tým - ZŠ Slovanka Česká Lípa- Markéta Henžlíková, Slávka Dufková a Romana Halmichová

Celkový vítěz:

1.místo- ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou

2.místo- ZŠ Slovanka, Česká Lípa

3.místo- Obchodní akademie, hotelová škola a střední odborná škola Turnov

Projekt „Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití využitelných složek komunálních odpadů včetně jejich obalové složky v Libereckém kraji“

rekapitulace výsledků projektu v roce 2009

Projekt Intenzifikace probíhá ve spolupráci Libereckého kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s. již pátým rokem a s pomocí úzké spolupráce s městy a obcemi Libereckého kraje a svozových firem se i ve velmi složitém roce, podařilo dosáhnout významných výsledků:

·        výtěžnost tříděného sběru se udržela na 40, kg/os/rok

·        stabilně mezi prvními kraji  v ČR

Těchto výsledků se podařilo dosáhnout především tím, že:

Ø      systém třídění odpadů je v Libereckém kraji natolik stabilizovaný, že propadem cen druhotných surovin v první polovině roku, nedošlo k propadu výtěžnosti jako v ostatních krajích

Ø      Do třídění komunálního odpadu je již intenzivně zapojeno 214 (213 je v EKO-KOMu) měst a obcí Libereckého kraje (z celkového počtu 215 obcí)

Ø      Největší nárůst zaznamenává sběr bílého skla a skla barevného, papíru a nápojových kartonů.

Ø      Obyvatelé Libereckého kraje v roce 2008 vytřídili:

6,00 kg plastů / osobu

10,0 kg skla / osobu

23,5 kg papíru / osobu

0,5 kg nápojového kartonu/ osobu

Ø      V Libereckém kraji, v rámci projektu v loňském roce přibylo 423 kontejnerů na tříděný odpad. A další pořídily města a obce. V současné době mají obyvatelé Libereckého kraje k dispozici cekem 7300 kontejnerů na tříděný odpad.

Podrobnější informace o jednotlivých akcích získáte:

Ing. Ida Svobodová

Mob. 602 964 364