Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Včelaři letos dostanou od kraje 900 tisíc korun

27. 07. 2010

  

Resort zemědělství a životního prostředí Libereckého kraje, který vede radní Jaroslav Podzimek, uvolnil z grantového programu na podporu včelařů 900 tisíc Kč na nákup nových úlů a drobných potřeb. Program bude vyhlášen 1. září, uzávěrka žádostí je 30. září 2010.

 Kraj včelaře cíleně podporuje už třetím rokem.

„V loňském roce jsme rozdělovali 800 tisíc korun, a přesto jsme museli příspěvky krátit, protože žádosti výrazně převyšovaly naše možnosti. Dotaci obdrželo třiatřicet  včelařů,“  uvedl radní.

Vzhledem k tomu, že potřeby chovatelů převyšují finanční možnosti kraje, bylo letos třeba pravidla pro přidělování dotací poněkud zpřísnit, a tak kraj zvýšil povinnou spoluúčast na dvacet procent.. Podle včelařů přijde zřízení chovu, pořízení úlů a další věci nováčka zhruba na padesát tisíc korun.

Včelařů i včel v Libereckém kraji ubývá.  Například v celém okrese Liberec pracuje cca 580 včelařů s šesti tisíci úly, což je oproti minulým létům značný pokles.

„Právě prezentace včelařství, podpora lidí, kteří se tomuto náročnému, ale krásnému koníčku věnují, a nábor nových mladých včelařů, to jsou hlavní důvody, proč včelaře v našem kraji podporujeme i finančně,“ zdůraznil krajský radní, který jako farmář ví, že  úbytek včel se projevuje například nižšími výnosy řepky a dalších  zemědělských plodin.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588