ať víme, jak to na našem webu žije?

Hejtman LK Stanislav Eichler navštívil radnici, sklárny a školu v Novém Boru

13. 02. 2011

Hejtman LK Stanislav Eichler (ČSSD) navštívil 11. února Nový Bor. V úvodu jednal se starostou Jaromírem Dvořákem a místostarostkou Stanislavou Silnou v budově Městského úřadu a poté navštívil sklárnu Egermann, Střední průmyslovou školu sklářskou v Novém Boru a sklárny Ajeto a Crystalex.

„Návštěva Nového Boru byla další z z cest do obcí a měst Libereckého kraje, kde chci poznat nové starosty a místostarosty zvolené v komunálních volbách na podzim loňského roku, a také zjistit s jakými se potýkají problémy, a naopak, jaké mají  úspěchy,“ uvedl hejtman.

„S panem starostou a jeho místostarostkou jsme se například zabývali problémy kolem vzniku průmyslové zóny a nezaměstnaností,“ doplnil.

Při návštěvách v jednotlivých sklárnách se hejtman zajímal o počty zaměstnanců a prosperitu výroby a vyzkoušel si i foukání skla.

„Informoval jsem ředitele sklářských podniků, že jsem právě odeslal dopis ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, kde na něj  apeluji, aby podpořil návrh nařízení týkajícího se povinného značení původu dovážených výrobků z třetích zemí do Evropské unie, a tedy i do České republiky. Podle mých informací čeští výrobci skla a porcelánu a Svaz průmyslu a dopravy ČR totiž jí, aby dovozci ze třetích zemí měli stejné povinnosti jako výrobci z naší republiky, tedy i povinné označení Made in," řekl Stanislav Eichler.

S tímto stanoviskem souhlasím a jako předseda české delegace při Výboru regionů budu v Bruselu tuto myšlenku prosazovat,“ dodal.

Evropská komise již před několika lety navrhla, aby určité výrobky dovážené ze třetích zemí byly jasně označeny zemí původu. Do této skupiny byly zařazeny i výrobky ze skla a porcelánu. Návrh tohoto nařízení, které zástupci sklářského průmyslu a porcelánu vždy podporovali, byl na podzim loňského roku projednán se značnou pozitivní odezvou i v Evropském parlamentu.

„V současné době se výrobci skla a porcelánu, a také Svaz průmyslu a dopravy, snaží získat další podporu při následném projednávání tohoto návrhu v orgánech Evropské komise a Rady EU. Domnívám se, že podpora požadavku zavést označení „Made in“ pro sklářské a porcelánové výrobce je důležitá, s čímž představitelé skláren jednohlasně  souhlasili,“ zdůraznil hejtman, který se při návštěvě Střední průmyslové školy sklářské zajímal například o vybavení školy, pochválil skvělou tělocvičnu  a také se informoval o připravenosti nastávajících státních maturit.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz