Liberecký kraj nesouhlasí s výběrem mýtného na silnicích II. a III. třídy

• 13. 10. 2010 14:26
  • Školství

Liberecký kraj odeslal Komisi dopravy Asociace krajů ČR následující stanovisko k záměru rozšířit úseky zpoplatněných silnic v ČR. Náměstek hejtmana LK Martin Sepp (ČSSD) v něm vysvětluje, proč se Rada LK zpoplatnění silnic II. a III. třídy (výběrem mýtného) rozhodla nepodpořit. Občané Libereckého kraje se mohou vyjádřit v anketě, která probíhá na webové stránce LK: www.kraj-lbc.cz.

Vážení členové dopravní komise,

na základě videokonference, která se uskutečnila dne 8.10.2010 ve věci zpoplatnění vybraných úseků silnic I., II. a III. třídy v České republice, jsem dnes projednal předmětnou problematiku na poradě uvolněných radních Libereckého kraje s následujícím výsledkem: členové Rady Libereckého kraje vzali předmětnou problematiku na vědomí a nesouhlasí se zpoplatněním silnic II. a III. třídy v rámci Libereckého kraje z následujících důvodů:

-          na silnicích II. a III. třídy nejsou takové intenzity dopravy nákladních vozidel, aby bylo výhodné zavést zpoplatnění silnic II. a III. třídy,

-          v Libereckém kraji se nepotvrdil předpoklad, že by dopravci využívali nezpoplatněné úseky silnic II. a III. třídy,

-          na základě výše uvedeného nesouhlasí Liberecký kraj se zaváděním mýtného na silnicích II. a III. třídy a navrhuje vyčkat na konkrétní výsledky celostátního sčítání dopravy za rok 2010 a z nich provést podrobnou analýzu ve všech krajích,

-          rozšíření systému na silnice I. třídy Liberecký kraj nedoporučuje, jelikož intenzity na nezpoplatněných silnicích I. třídy,

-          v Libereckém kraji nejsou takové, aby byl systém ekonomický,

-          v případě zavedení mýtného na ostatních silnicích I. třídy, požaduje Liberecký kraj opravu silnic, které mohou sloužit jako objízdné trasy,

-          na základě současné zkušenosti Liberecký kraj požaduje zrušení výběru mýtného na silnici I/35 Liberec, Doubí – Chrastava, jelikož se jedná o jedinou průtahovou komunikaci městem Liberec.

Martin Sepp, náměstek hejtmana LK, pověřený vedením resortu dopravy