Projekt zachraňující podstávkové domy pokračuje

• 27. 10. 2010 14:30

Liberecký kraj je jedním z partnerů projektu „Společně pro zachování podstávkových domů – Zvýšení povědomí a informovanosti“. Tento projekt je spolufinancován v rámci programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Jedná se o 3letou spolupráci mezi Libereckým krajem, okresem Görlitz a římskokatolickou farností Zittau, započatou 1. 7. 2010. Celkové náklady na českou část projektu jsou ve výši 3 182 300 Kč. Termín ukončení projektu se předpokládá 30. 6. 2013.

„Projekt, který má zachránit jedinečný druh lidové architektury v Evropě, je spolufinancován Evropskou unií ve výši 2 704 955  korun. Tento typ stavby se ve velké koncentraci dochoval pouze v německo-česko-polském trojmezí. Kromě toho, že utváří charakter krajiny, dokládají také způsob života na území Horní Lužice, severních Čech a Dolního Slezska,“ uvedl náměstek hejtmana Vít Příkaský (ČSSD), pověřený vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, s tím, že  s podstávkovými domy se nespojují pouze stavebně-historické a kulturní hodnoty, nýbrž také současné pojmy jako ekologické stavby a zdravé bydlení.

V dnešní době jsou však podle něj podstávkové domy ohrožené především neodbornými zásahy při opravách a modernizacích.

„Mezi aktivity Libereckého kraje v rámci projektu patří například zpracování populárně naučné publikace o podstávkových domech, zejména o jejich zachování a opravách. Dále sestavení expertního týmu ze zástupců odborných profesí, které mají možnost ovlivnit popularizaci podstávkových domů nejen na území Libereckého kraje,“ prozrazuje náměstek hejtmana.

Prvotním úkolem tohoto týmu bude právě sestavení struktury této publikace, kromě jiného také setkávání s německým týmem odborníků a pravidelné návštěvy poutního domu v Hirschfelde, který se v rámci projektu ukázkově rekonstruuje.

„Díky tomuto domu mají zájemci o podstávkové domy příležitost sami vyzkoušet jejich prostory. Takové „bydlení na zkoušku“ se tak stává praktickou pomocí při rozhodování pro vlastníky domů, kteří tak mohou poznat přednosti a možnosti bydlení v kulturní památce a mohou se tak stát sami aktivní. Možná, že také napomůže při prodeji nevyužívaných podstávkových domů,“ míní Vít Příkaský..

K projektu patří také informování veřejnosti prostřednictvím seminářů (v Česku i Německu) a doprovodných akcí jako je Den otevřeného podstávkového domu. Tento den, který spadá na poslední květnovou neděli, se mohou majitelé podstávkového domu prezentovat tím, že svůj dům zpřístupní veřejnosti. Velmi vítané jsou pak výstavy, ukázky řemesel nebo jiný doprovodný program.

Na internetové stránce www.umgebindeland.de jsou k nalezení další informace (v němčině i češtině) o projektu, včetně on-line burzy podstávkových domů a zajímavostí z regionů. Liberecký kraj se bude podílet na příspěvcích na webové stránky, do denního tisku a měsíčníku Libereckého kraje.

Pro získání dalších informací kontaktujte prosím projektového manažera

Šárka Štanderová: sarka.standerova@kraj-lbc.cz, tel.: 485 226 690.

Mgr. Jiří Langer

Libereckého kraje

„Podstatnou částí projektu bude vzorová rekonstrukce podstávkového domu v německém Hirschfelde. Jako symbolické zahájení projektu bylo položení základního kamene v tomto domě a zároveň vložení vzkazu budoucím generacím. Hlavním partnerem tohoto projektu je Landkreis Gorlitz a jeho realizační partneři jsou Liberecký kraj a svaz Pilgerhäusl e. v.,“ přibližuje Vít Příkaský (ČSSD), který akci zahájil 1. 7. 2010 v Hirschfeldu.

Podle něj se předpokládá se, že zrekonstruovaný Poutní domek v Hirschfeldu se stane od roku 2013 ubytovnou, ale hlavně bude sloužit jako příklad pro ekologickou sanaci podstávkových domů, a také vzorem šetrného zacházení s těmito kulturními hodnotami česko-německého příhraničí.

Podstávkový dům, který má původ někdy okolo roku 1500 a již skoro 20 let je prázdný, udržel svoji podobu od 18. století. Úmyslem všech projektových partnerů je, že tento dům se také stane místem setkávání za účelem konzultací, jakým způsobem postupovat při sanaci těchto domů a také rozšíření těchto postupů pomocí publikace obsahující příklady dobré praxe a ideální postupy při zachraňování podstávek.

„Čestní pomocníci  z Hirschfelde předeslali, že chtějí dobrovolně odpracovat 3.000 hodin. Také aktivní spolky v krajině podstávkových domů a nadace Umgebindehaus, saský spolek pro způsob lidového stavitelství a odborný okruh Umgebindehaus se chtějí na tomto projektu podílet. Liberecký kraj chce přestavbu využít zvláště za účelem odborné výměny zkušeností," upozornila Jeannette Gosteli, vedoucí kanceláře Umgebindeland, na velkou ochotu mnoha lidí, kteří se podílejí na společném díle.

„Poutní domek ukáže, jak může být odborně zachována historická budova,“ dodala.