Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Celé Léto bude s Ještědem v Severočeském muzeu v Liberci

Mgr. Langer Jiří

  • 27. 06. 2013 12:41

Sdílet článek

Ve velkém sále Severočeského muzea v Liberci se od 21. června koná dlouho očekávaná výstava "Ještěd - 40 let s námi", kterou muzeum připravilo 40. výročí otevření restaurace a horského hotelu na Ještědu.

Zahájení se zúčastnila náměstkyně hejtmana LK pro kulturu Hana Maierová, která převzala nad výstavou záštitu, rodina Hubáčkova, vedoucí odboru kultury Jan Nechvíle, pamětníci a další hosté.

V průběhu července a srpna proběhnou v muzeu doprovodné akce - fotografická soutěž na téma "40 let s Ještědem" nebo výtvarný ateliér, kde si návštěvníci budou moci navrhnout na archaickém rýsovacím prkně vlastní podobu Ještědu.

„Již v únoru minulého roku vyhlásilo muzeum v souvislosti s chystanou výstavou akci "Přineste kus Ještědu", při které do dnešních dnů soukromé osoby i instituce darovaly do muzea na 300 předmětů, které pocházejí z původního vybavení Ještědu nebo které souvisejí s historií této legendární stavby,“ upozornil ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Největší část předmětů darovaly České radiokomunikace a. s. Především se jedná o soubor originálního nábytku, který pro Ještěd navrhl liberecký architekt Otakar Binar.

Díky vstřícnosti rodiny Karla Hubáčka je na veřejnosti poprvé vystavena Cena Augusta Perreta, nejvyšší mezinárodní ocenění, které kdy získal český architekt,“ prozradila náměstkyně.

Během přípravy výstavy se podařilo dohledat několik unikátních předmětů, které byly považovány za ztracené. Historicky nejzajímavějším objevem je rukopis návštěvní knihy z výstavy architektonických návrhů na nový Ještěd v roce 1963, ve které byl vítězný návrh Karla Hubáčka výraznou většinou návštěvníků odmítán a kritizován.

Výstava "Ještěd - 40 let s námi" se koná v rámci projektu Topografie staveb moderní architektury (TOPOMOMO), financovaného z programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česko-Sasko pod vedením kooperačního partnera Technické univerzity v Liberci. Výstava byla rovněž podpořena Libereckým krajem.

Výstava je přístupná do 15. 9., úterý - neděle 9-17 hodin, středa 9-18 hodin.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky