Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Dub ochránce z Višňové soutěží o titul Strom roku 2013

30. 07. 2013

Strom  hrdina -    150 let starý, 20 m vysoký s obvodem kmene 470 cm dub letní (Quercus robur) rostoucí ve Višňové – Vísce u Frýdlantu soutěží o titul Strom roku 2013, kterou pořádá Nadace partnerství.

Strom ochránce, jak mu říkají místní obyvatelé, přihlásil do soutěže František Tuhý a Obecní úřad Višňová na podnět zastupitelky obce Jany Žákové.

„Co je to strom? Kus přírody, živá bytost. Další živé bytosti - člověku, umožňuje usednout pod jeho korunou, využít stínu, odpočinout si při šelestu listí. Ale také zachránit lidský život,“ meditovali zřejmě pan František a paní Jana, když si připomínali historii stromu, který v době povodní ve Frýdlantském výběžku v  roce 2010 sehrál roli zachránce.

„Svým mohutným kmenem se „postavil“ do cesty množství klád a dalších naplavenin, včetně osobního automobilu, které přinesla rozbouřená řeka Smědá. A tak mnoho hrázděných chalup stojících v řadě za ním mu nyní vděčí za svou existenci. Navíc strom zachránil život manželskému páru se psem,  když  všichni přečkali povodeň na střeše jednoho z domů do doby, než je zachránil vrtulník,“ popisuje zásluhy dubu přihlašovatel stromu do ankety a připomíná, že voda tehdy pomalu smetla i celou Vísku, malou obec s 65 čísly popisnými. Pod vodou bylo 42 domů, jeden byl po pár dnech dokonce nakonec srovnán se zemí.

„Všichni z Vísky věříme, že už jeho záchranářských „služeb“ již nikdy nebudeme potřebovat. Kolem řeky se totiž staví protipovodňová hráz, a tak doufáme, že už  bude dub letní jen vítat návštěvníky osady, ale za svou polohu a krásu by si titul Strom roku zasloužil,“ míní František Tuhý.

Dub ochránce z Višňové soutěží pod číslem 4, hlasovat pro něj lze zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS STROM4 na tel. Číslo 67 777 nebo prostřednictvím podpisových archů.

„Iniciátorkou podpisových akcí je kolegyně ze zastupitelstva Jana Žáková a díky její iniciativě je dnes nasbíráno spousta podpisů,“ upozornila starostka Višňové Vladimíra Erbanová s tím, že  právě zastupitelka se setkává s občany, chodí na akce společenských organizací a s přáteli sbírá hlasy.

„I na zítřejší (1. 8. od 10 hod.) slavnostní kolaudaci větrných elektráren na Andělce máme připraveny podpisové archy,“ dodala s tím, že i když  strom nezvítězí,  o.s. Víska obdrží od obce finanční prostředky na úpravu okolí stromu.

Hlasovat pro strom č 4 lze do 10. října 2013. Hlasování je zpoplatněné (cena DMS je 30 Kč, z toho 27 Kč půjde na výsadbu a ochranu stromů v místě, kde strom roste.) Peníze získané hlasováním tedy putují zpět k finálovým stromům a použijí se k ošetření a výsadbě stromů

Ve finále soutěží 12 stromů, které vybrala odborná porota z 53 došlých návrhů. Vyhlášení výsledků se koná u příležitosti Dne stromů 20. října.

Na vítěze ankety čekají hned dvě odměny. Získá odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia a nově také poukaz na zahradnickou realizaci ve výši 50 tisíc korun od firmy Garpen. Zároveň postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Tuto iniciativu podpořil i hejtman LK Martin Půta.

Více informací na www.stromroku.cz nebo na emailové adrese stromroku@nap.cz nebo frantisek.tuhy@klikni.cz

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588