Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Horolezci hodlají vytyčit via ferratu na Frýdlantské cimbuří

16. 09. 2013

Záměrem Horolezeckého oddílu Hejnice je vybudovat na turisticky přístupný vrchol Frýdlantského cimbuří v Jizerských horách, v blízkosti obce Bílý Potok, zajištěnou horolezeckou cestu tzv. via ferratu.
Jejich nápad podporují Lesy ČR jako vlastník pozemku, Zastupitelstvo města Hejnice, Horská služba Jizerské hory a nově i Liberecký kraj, když se záměrem byl seznámen hejtman LK Martin Půta.

„Nyní se chystáme podat žádost o výjimku z ochranných podmínek NPR na CHKO Jizerské hory, protože vrchol vyhlídky se nachází v národní přírodní rezervaci,“  informoval za  NĚJ Hejnice a  HO Lokomotiva Liberec Martin Marek, zvaný Čokař, s tím, že   o stejný záměr usiloval oddíl už v roce 2009 společně s horolezci ze Saska.

„Nápad se ale tenkrát nesetkal s pochopením. Ochranáři  namítali, že podobné "atrakce" jinak velice populární v alpských zemích, u nás nemají tradici, místo ani smysl,“ doplnil.

V současné době již ale existuje   via ferrata v Semilech, kde se ukazuje, že i přes velmi vysokou návštěvnost k poškozování přírody nedochází.  

„Lidé, kteří na ferratu chodí, mají k přírodě vztah a umí se v ní chovat,“ tvrdí Marek.

Ferrata na Frýdlantské cimbuří  by byla  dlouhá 300 metrů, tedy 3 krát delší, než má v Semilech.

„Obtížnost by měla být taková, aby výstup zvládly děti s doprovodem i aktivní senioři, jinak řečeno co nejširší okruh návštěvníků,“ popisuje Čokař. s tím, že by mohla výborně doplňovat v regionu už dnes úspěšný projekt Singltreku pod Smrkem.
 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588