ať víme, jak to na našem webu žije?

Komise pro veřejnou správu a legislativu Rady AKČR doporučila hejtmanům odmítnout nesystémový věcný záměr zákona o stavebních úřadech

13. 03. 2013

Poprvé ve 4. volebním období zasedla k jednání Komise pro veřejnou správu a legislativu Rady AK ČR, kterou vede liberecký hejtman Martin Půta.

Po dvoudenním jednání v libereckém Centru Babylon a sídle Krajského úřadu LK přijala komise řadu důležitých usnesení a závěrů.

„Komise vzala na vědomí aktuální stav vládní novely zákona o krajích a obcích, který je možno považovat za akceptovatelný, na rozdíl od původního návrhu, který by znamenal neskutečné komplikace ve fungování krajů a obcí,“ řekl hejtman.

Komise dále mimo jiné doporučuje Radě AK:

1. ocenit rozhodnutí Ministerstva vnitra oddělit právní postavení úředníků samosprávy a státní správy vytvořením duální právní úpravy se zachováním zákona č. 312/2002 Sb., pokud jde o připravovanou novelu tohoto zákona, měly by změny být spíše minimální s respektováním názoru zástupců samospráv
  2. podpořit záměr MV pokud jde o procesní modelování jednotlivých agend
  3. upozornit na nutnost dokončení reformy ústřední státní správy, bez něhož nelze realizovat reformu v území

Dále doporučuje Radě AK:

1. razantně odmítnout absolutně nesystémový věcný záměr zákona o stavebních úřadech, který představou vytvoření struktury zvláštních státních stavebních úřadů v území popírá nikým nezrušený spojený model výkonu veřejné správy,
  2. podpořit existenci a zachování spojeného modelu veřejné správy a odmítnout pro futurum všechny rezortní návrhy na jeho postupné odbourávání

Pokud jde o diskuze o změnách v odměňování členů zastupitelstva, doporučujeme ustoupit od požadavku na 10% navýšení stávajících odměn. Chceme řešit změny v odměňování členů zastupitelstev systémově, například změnou nastavených parametrů,“ uvedl Martin Půta s tím, že do pracovní skupiny, která by se měla odměňováním členů zastupitelstev krajů zabývat, byli navržení JUDr. Jaroslav Oulehla, předseda legislativního výboru Zastupitelstva kraje Vysočina, liberecký zastupitel Jan Korytář a Ing. Jaroslav Folprecht, ředitel KÚ Pardubického kraje.

jiri.langer@kraj-lbc.cz