Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj stavbu stožárů vysokého napětí na Novoborsku nepodpoří

Mgr. Langer Jiří

  • 22. 08. 2013 17:24
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Po pěti letech „ticha“ se na Českolipsku znovu otevřel ČEZ téma: vedení vysokého napětí na stožárech v dlouhém koridoru přes Lužické hory. Do obce Svor, přes kterou by měl koridor vést a která je dlouhodobě proti záměru, v úterý přijel na diskusi se starosty Novoborska a občany Svoru a okolí o tomto problému hejtman LK Martin Půta a jeho náměstek pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Podle starosty Okrouhlé a předsedy Svazku obcí Novoborska Jiřího Veseckého, který byl spolu se starostkou Svoru Kateřinou Jonákovou iniciátorem jednání má ČEZ tento projekt ve svém investičním záměru na roky 2017 a 2018 a dodal, že postoj svazku obcí se nezměnil a bude se bránit.

Koridor vysokých stožárů by měl zamířit z Varnsdorfu přes Svor až k Novému Boru, anebo v kratší variantě pouze do Svoru. Měl by vytvořit záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku, jenž má zatím pouze jediné vedení a při jeho poruše údajně nelze přivést elektřinu do regionu odjinud.
Kabely pod zemí se jeví jako drahá varianta, která by však také zásadním způsobem narušila přírodní prostředí.
Stejně jako v minulých letech se Liberecký kraj slovy hejtmana a jeho náměstka proti stavbě stožárů postavil.

„Již před volbami jsme jako Starostové pro Liberecký kraj deklarovali, že nepůjdeme proti rozhodnutí zastupitelstev obcí, která situaci v obcích nejlépe znají a umějí správně rozhodnout, A zde je hned několik usnesení, která záměr ČEZu odmítají,“ řekl hejtman, kterému zatleskalo na 200 účastníků jednání.

Náměstek Josef Jadrný připomněl, že ministerstvo životního prostředí už v roce 2004 vydalo k tomuto záměru v procesu EIA negativní stanovisko.

„A to je i nadále platné a vlastně nezvratné,“ zdůraznil.

Jednání se účastnila také vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu LK v Liberci Kateřina Lauermannová.

„Postoj Libereckého kraje k vedení vysokého napětí přes Lužické hory je od počátku neměnný, tedy záměr nepodporoval,“ řekla vedoucí odboru.

Na základě usnesení vlády se nyní bude aktualizovat celostátní „Politika územního rozvoje….

a Liberecký kraj bude mít prostor pro jednání a připomínky, prostřednictvím svých zástupců v pracovních výborech, které fungují při MMR, k tomuto dokumentu. Na základě usnesení vlády č. 596 ze dne 9. 8. 2013 je stanoven termín na aktualizaci Politiky územního rozvoje v termínu do listopadu 2014, kdy by měla tato aktualizace být předložena Vládě ČR.

 „Je pravděpodobné, že nové stanovisko projedná jak Rada LK, tak Zastupitelstvo a stanovisko bude jistě negativní,“ shodli se hejtman i jeho náměstek a navrhli, aby se do řešení problému zapojily i obce v Ústeckém kraji, zejména Šluknovského výběžku, kam má nové vedení směřovat z našeho území.

I svazek obcí Novoborska včele s Jiřím Voseckým vytvořil pracovní skupinu, která bude důvody a okolnosti stavby nadále sledovat a připravovat materiály, které by měly podpořit snahu stavbu vedení zrušit  a  ČEZ od jeho záměru ohrožující životní prostředí Lužických hor odradit.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky