ať víme, jak to na našem webu žije?

Liberecký kraj může spolupracovat s Čerkaskou oblastí na Ukrajině

22. 07. 2013

Velvyslanec Ukrajinské republiky v ČR Borys Zajčuk a obchodní rada velvyslanectví  Zinovii Hošovski navštívili 19. července Liberecký kraj. V sídle KÚ LK je přijali náměstci hejtmana Hana Maierová a Josef Jadrný. Po návštěvě ve firmě Bohemia Elite v Semilech se k hostům připojil i hejtman LK Martin Půta a místostarostka města Lena Mlejnková.

Velvyslanec Ukrajinské republiky v ČR Borys Zajčuk v úvodním slově upozornil, že by pro Liberecký kraj byla zajímavá ke spolupráci Čerkaská oblast. Ta je sice tři krát větší, ale je vzdálená jen 200 km od Kyjeva.

„Vznikla v roce 1954, leží v centru Ukrajiny a je zaměřena na zemědělsko- průmyslovou výrobu.  Je zde například vodní elektrárna Kaniv, chemický a lehký průmysl,“ řekl velvyslanec s tím, že gubernátor oblasti je připraven podepsat memorandum s hejtmanem Libereckého kraje, například v průběhu návštěvy podnikatelské mise ČR na Ukrajině vedené prezidentem republiky Milošem Zemanem 21. října 2013.

Je zde možnost spolupráce v exportu a importu - obnovovat největší strojírenský park na Ukrajině.  Dodnes u nás jezdí autobusy a trolejbusy české výroby, vyvážet žulové kostky apod. Naopak jeví se možnost vyvážet rostlinné oleje z Čerkaské oblasti do ČR," vypočítal namátkou Borys Zajčuk, ale připomněl, že zde je velkým problémem nezaměstnanost.

Náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová informovala hosty o potenciálech Libereckého kraje. Připomněla automobilový průmysl a přítomnost mnoha firem spojených do nadnárodních společností, výrobu komponentů do aut, ale i výrobu šperků, a také textilní průmysl.

Náměstek Josef Jadrný zase upozornil, že zemědělství v kraji není příliš zastoupeno, a proto se podnikatelé kvůli hornaté krajině zaměřuji třeba na agroturistiku.

Zástupci podnikatelské sféry měli konkrétní dotazy, zda je například možné si pronajmout půdu na Ukrajině, a podobně.  Společně pak všichni navštívili horský hotel Ještěd.

Po jednání v semilské společnosti Elite Bohemia, vyrábějící lustry, se velvyslanec a obchodní rada sešli s hejtmanem LK a navázali v sídle Městského úřadu Semily na předchozí rozhovory.

„Ukázalo se, že je zde velký prostor pro spolupráci mezi podnikateli,“ shrnul Martin Půta.

Jednání byli přítomni i zástupce Euroregionu Nisa Pavel Branda, Oskar Mužíček, ředitel Krajské hospodářské komory Liberec, Roman Just, společník Firma Kontakt Therm CZ. s.r.o. Jablonec n. Nisou a Robert Haluska Bonefarita WS. V Semilech pak ještě ředitel firmy Elite Bohemia a jednatel Josef Chlum. Na Libereckém kraji a v Semilech se velvyslanec zapsal do pamětních knih.

Čerkaská oblast (ukrajinsky Черкаська область) je územní celek na střední Ukrajině, rozkládající se po obou březích středního toku Dněpru. Centrem oblasti jsou Čerkasy (293 000 obyv.). Větší část na pravém břehu Dněpru má ráz pahorkatiny s nejvyšším bodem 275 m., levobřežní část je rovinatá. Ve městě Smila poblíž Čerkas se kříží železniční tahy Moskva – Čerkasy, Oděsa – Kyjev – Dněpropetrovsk. Křižovatkou silniční dopravy je Umaň. Čerkaská oblast byla ustavena roku 1954 a je tak nejmladší z 25 ukrajinských oblastí. Oblast patří mezi méně lidnaté: roku 2005 zde žilo 1 357 000 lidí, Region se vyznačuje silnou převahou Ukrajinců (přes 90%), ruská menšina činí 8% obyvatelstva.

jiri.langer@kraj-lbc.cz