Na kraji začala nová výstava Cyklistika a bezpečnost v LK

• 04. 04. 2013 12:14
  • Zdravotnictví

Město Nové Město pod Smrkem včele se starostou Pavlem Smutným pořádá ve spolupráci s Libereckým krajem od 3. dubna v sídle Krajského úřadu LK, U Jezu, v Liberci výstavu nazvanou Singltrek, bezpečnost a sport. Slavnostní zahájení se uskuteční v pondělí 8. dubna v 16 hodin ve vestibulu KÚ LK.

Pondělního zahájení se také zúčastní Blanka Nedvědická, manažerka projektu Singltrek p. S., Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje, Tomáš Hampl, koordinátor cyklotrasy Odra – Nisa, a zástupci Horské služby Jizerské hory.

Členové Rady Libereckého kraje Hana Maierová, Zuzana Kocumová, Vladimír Mastník a starosta

Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný zvou na návštěvu hned tří výstav - Singltrek pod Smrkem, Cykloturistika v Libereckém kraji a „Na kole jen s přilbou“ – bezpečnost v cyklodopravě.

Město Nové město pod Smrkem v současnosti realizuje s partnerem Město Świeradów – Zdrój v (PL) projekt „Bezpečnost a propagace singltreku“, z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa OP přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko 2007 -2013.

Česko-polský singltrek p. Smrkem v Jizerských horách je první 40 km síť singltrekových stezek

ve střední Evropě ležící v severní části Jizerských hor v česko-polském příhraničí navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě,“ uvedla manažerka projektu Blanka Nedvědická s tím, že singltreky jsou úzké přírodní stezky projektované a budované dle speciální a léty prověřené metodiky, díky které se singltrek stává uceleným produktem pro rekreaci v přírodě.

Respektuje přírodní prostředí a dělá vše pro to, aby si uživatelé všech věkových kategorií a různé výkonnosti užili jízdu v přírodě,“ dodala.

Singltreky podle ní účelně rozvíjejí rekreační funkci lesa a dokonale splývají s přírodou. Zároveň usměrňují pohyb cyklistů po vytyčených trasách, minimalizují dopad na okolní krajinu a přírodu a tím jsou výjimečné.

Tento produkt cestovního ruchu si již krátce po dokončení prvních etap získal velkou oblibu cyklistické veřejnosti a jen za loňský rok byl počet uživatelů singltrekových stezek odhadován na 15 000. Projekt také výrazně napomáhá rozvoji tohoto hospodářsky slabého regionu na obou stranách hranice.

„Projekt Singltrek pod Smrkem získal v roce 2010 1. místo v soutěži „Kudy z nudy“ pro region Českolipsko a Jizerské hory, dále získal v roce 2011 Cenu ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury v kategorii Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace a v Polsku se právě uchází o 1. místo v celonárodní soutěži Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich,“ prozradila manažerka.

Česko-polský singltrek pod Smrkem v Jizerských horách byl postaven v letech 2010-2012 z programu přeshraniční spolupráce Česká republika-Polsko Cíl 3, který financovala EU a spolufinancovaly Lesy ČR ve spolupráci s Městem Świeradów – Zdrój, Nadleśnictwem Świeradów a Svazkem obcí Smrk.

.

Více informací: http: www.nmps.cz, www.singltrekpodsmrkem.eu

Na kole jen s přilbou

Ze statistických údajů Policie ČR a Horské služby vyplývá skutečnost, že k vážným dopravním nehodám cyklistů dochází nejen v silničním provozu, ale velmi významné jsou nehody na cyklotrasách v horských oblastech. Rekreační jízda cyklistů přináší nové závažné příčiny vážných a smrtelných zranění.

Jsou jimi zejména:

1. Nedostatečné či nesprávné použití bezpečnostních prvků, zejména ochranných přileb.
2. Problematika alkoholu.
3. Přecenění vlastních sil a schopností ovládat jízdní kolo.

Statistiky dopravních nehod jsou více než zarážející. V roce 2012 zemřelo v ČR 64 cyklistů, z toho 54 nemělo ochranou přilbu. V roce 2011 bylo v ČR usmrceno celkem 50 cyklistů, z toho v 45 případech neměl zúčastněný cyklista přilbu. V roce 2010 bylo toto číslo ještě vyšší. Celkem bylo usmrceno 70 cyklistů a 63 z nich vyjelo bez přilby.

V roce 2012 tak došlo k meziročnímu  zvýšení počtu usmrcených cyklistů (o 14 osob, tj. o 28 %!), z toho 84 % nemělo přilbu. Došlo i ke zvýšení těžce zraněných cyklistů (o 5 %), z nichž 72 % nemělo přilbu. Více bylo i lehce zraněných cyklistů (o 4 %), z nichž 72 % nemělo přilbu.

Cykloturistika v Libereckém kraji

Třetí výstava informuje o možnostech cykloturistiky v Libereckém kraji, prezentuje cyklostezky a jejich rozvoj. K dispozici jsou mapy, průvodce a další turistické materiály. Všechny tři výstavy jsou vhodné pro školáky a studenty.

Všechny výstavy potrvají do konce dubna